چند هشدار جدی به مسافران

چند هشدار جدی به مسافران

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با اشاره به افزایش تقاضا برای سفر و ماجراجویی در طبیعت در تعطیلات نیمه خردادماه و همچنین تابستان درباره خطر غرق شدگی، گرمازدگی، گم شدگی و احتمال آتش سوزی در جنگل ها به مسافران هشدار جدی داد.

مصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در گفت وگو با سی تی مگ اظهار کرد: با توجه به برخی محدودیت ها و تعطیلی اماکن گردشگری، تاریخی و موزه ها در 14 خردادماه، موجی از تقاضا برای سفر در طبیعیت ایجاد شده است که به تجربه سال های گذشته، احتمال وقوع برخی خطرها و سوانح پیش بینی شده است.

گم شدن در طبیعت، سقوط و پرت شدگی از ارتفاعات، غرق شدن در حوضچه ها و استخرهای کشاورزی و دریا، آتش سوزی در جنگل ها و باغ ها از جمله محتمل ترین خطراتی است که از سوی دبیر ستاد مرکزی خدمات سفر مطرح شد و در این باره گفت: با توجه به افزایش موج تقاضا برای طبیعت گردی به ویژه در سال های اخیر، تعداد این سوانح اتفاقات در طبیعت افزایش یافته و اگرچه بخش های مرتبط از جمله هلال احمر، اورژانس و ستادهای سفر در استان ها آماده باش هستند، اما انتظار می رود مردم هنگام سفر، ماجراجویی و یا شب مانی در طبیعت، هشدارها را جدی بگیرند و مشخصا به وضعیت ناپایدار هوا در این فصل توجه داشته باشند.

او اضافه کرد: تصور بسیاری از مردم آن است که برخی مناطق از جمله استان های غربی و یا شمالی در این فصل خنک تر هستند، درحالی که گزارش های هواشناسی نشان می دهد با افزایش دما در بیشتر نقاط ایران مواجهیم، بنابراین احتمال گرمازدگی وجود دارد و باید پیش بینی های لازم هنگام سفر صورت گیرد.

فاطمی همچنین به مسافران توصیه کرد از سفر بدون تجهیزات و راهنما به نقاطی که مسیر تردد یا جاده مشخص ندارد و بیراهه محسوب می شود، جدا خودداری کنند؛ چرا که گزارش ها حاکی از این است که تعداد افراد گم شده در بیراهه ها به ویژه در نقاط جنگلی و کوهستانی افزایش یافته است.

دبیر ستاد مرکزی خدمات سفر همچنین درباره خطر غرق شدن در حوضچه ها و استخرهای کشاورزی هشدار داد و گفت: غرق شدن در این استخرها مدتی است به آمار غرق شده ها در دریا و رودخانه ها اضافه شده است و مسافران حتما این هشدار را جدی بگیرند.

او به مسافران توصیه کرد از شناکردن در نقاط ساحلی که تابلو ندارد و یا تابلو «شنا ممنوع» دارد، خودداری کنند.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت: با توجه به موج گرما در بسیاری از نقاط کشور و خطر احتمالی آتش سوزی گیاهان و درختان، از مسافران درخواست می شود از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری کنند و اگر آتشی روشن می کنند، حتما از خاموش شدن کامل آن مطمین شوند.

توجه به گزارش های هواشناسانی به ویژه در ارتفاعات و مناطق کوهستانی، تاکید دیگر مصطفی فاطمی برای سفرهای پیش رو بود.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند هشدار جدی به مسافران" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند هشدار جدی به مسافران"، کلیک کنید.