پس از قتل عام در رفح؛ خط قرمز بایدن کجاست؟

حملات متوالی ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح در جنوب غزه که روزهای یکشنبه و سه شنبه رخ داد، موجب شده بسیاری از مدافعان حقوق بشر خط قرمزی که رییس جمهور آمریکا در مورد حمله تل آویو به رفح تعیین کرده، بی معنی بدانند.

به گزارش سی تی مگ، اوایل ماه مه پس از گذشت هفت ماه از جنگ ویرانگر رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا خط قرمز نادری را برای بزرگترین متحد خود کشید.

رییس جمهور آمریکا به شبکه خبری «سی ان ان» گفت واشنگتن بمب و گلوله های توپخانه ای به ارتش رژیم صهیونیستی نخواهد داد که به شهر رفح در جنوب غزه حمله کند.

اما تصاویر اجساد شهدای فلسطینی در حمله یکشنبه شب ارتش رژیم صهیونیستی به چادرهای آوارگان در غرب رفح که دستکم 45 تن شهید بر جای گذاشت، سوالاتی را درباره اعتبار این خط قرمز بایدن مطرح کرد.

«احمد ابوزنید» مدیر کمپین ایالات متحده برای حقوق فلسطین (USCPR) گفت: بسیار ناامیدکننده است که می بینیم رییس جمهور بایدن همچنان به اسراییل اجازه می دهد بدون مجازات عمل کند. صدور یک خط قرمز که می دانید به آن پایبند نخواهید بود، نه تنها به این معنی است که فضای نسل کشی ادامه خواهد داشت، بلکه نشان می دهد که بایدن از نظر سیاسی هم ضعیف است.

در هفته های اخیر، واشنگتن ناکامی خود را در مجازات رژیم صهیونیستی با گفتن اینکه حمله در رفح یک عملیات «محدود» بود، و نه حمله جامعی که بایدن درباره آن هشدار داده بود، توجیه کرد.

با وجود حملات شدید روز یکشنبه و پیشروی تانک های رژیم صهیونیستی در رفح، «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همین موضع را روز سه شنبه دوباره تکرار کرد.

میلر مدعی شد: ما نمی خواهیم شاهد انجام عملیات نظامی بزرگ در آنجا باشیم، همانطور که در خان یونس و شهر غزه شاهد بودیم. او افزود: در این مرحله، ما شاهد عملیات نظامی در مقیاس آن عملیات قبلی نبوده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده نمی تواند حضور خودروهای نظامی اسراییل در مرکز رفح را «تایید» کند، آنطور که شاهدان فلسطینی و رسانه های اسراییلی آن را تایید کردند.

خط قرمز بی معنی

مدافعان حقوق فلسطین می گویند دولت بایدن آنچه را که تهاجم به رفح می داند، باز تعریف کرده تا بتواند وقوع حمله را انکار کند.

«یاسمین طیب» مدیر قانونگذاری و سیاستگذاری گروه حمایتی MPower Change Action، خط قرمز بایدن در مورد رفح را «کاملا بی معنی و صرفاً برای ادامه سیاست ظالمانه و غیرقابل دفاع» او در غزه خواند.

الطیب به شبکه خبری الجزیره گفت: اسراییل قوانین بشردوستانه بین المللی و همچنین قوانین و سیاست های ایالات متحده را نقض می کند، اما به نظر می رسد که نزدیک به هشت ماه کشتار در غزه برای بایدن کافی نبوده تا با اجرای قوانین ایالات متحده و تعلیق فوری انتقال سلاح ها، موضعی اصولی و منسجم اتخاذ کند.

پس از قتل عام در رفح؛ خط قرمز بایدن کجاست؟
فلسطینی ها در جستجوی بازماندگان در زیر آوار بمباران ها

رژیم صهیونیستی پس از حمله روز یکشنبه، روز سه شنبه نیز به نزدیکی رفح حمله کرد و 21 شهید برجای گذاشت.

«محمد حبیح» مدیر توسعه در سازمان مسلمانان آمریکایی برای فلسطین نیز خط قرمز بایدن را بی معنی توصیف کرد و گفت: دولت بایدن از اکتبر تاکنون نتوانسته اسراییل را پاسخگو کند. ما الان در هشتمین ماه این جنگ هستیم. ما هر روز شاهد قتل عام جدید هستیم.

اوایل ماه جاری میلادی، ایالات متحده ارسال یک محموله بمب های سنگین به رژیم صهیونیستی را به دلیل اختلاف نظر در مورد رفح تعلیق کرد. این اقدام این امید را در میان مدافعان حقوق بشر ایجاد کرد که واشنگتن بالاخره در حمایت بی قید و شرط خود از رژیم صهیونیستی تجدید نظر می کند اما این خوش بینی به سرعت از بین رفت پس از آنکه چند مقام آمریکایی بر حمایت «قاطع» از رژیم صهیونیستی تاکید کردند و دولت بایدن هم با انتقال تسلیحات یک میلیارد دلاری به متحد خود موافقت کرد.

رژیم صهیونیستی سالانه حداقل 3.8 میلیارد دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت می کند و ماه گذشته، بایدن 14 میلیارد دلار ارایه کمک بیشتر به این رژیم را امضا کرد.

مرکز سیاست بین الملل (CIP)، یک اندیشکده مستقر در ایالات متحده، پس از حمله مرگبار روز یکشنبه، درخواست های خود را برای توقف ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی را تکرار کرد.

«دیلن ویلیامز»، معاون رییس مرکز مذکور در بیانیه ای اعلام کرد: «کشتار جمعی غیرنظامیانی که به دنبال سرپناه هستند، خواه تصادفی یا غیر تصادفی، دقیقاً همان چیزی است که رییس جمهور بایدن گفت مبنی بر اینکه «کشتار غیرنظامیان در مورد حمله اسراییل به رفح غیرقابل قبول خواهد بود.»

وی افزود، بایدن نباید منتظر تحقیقات فرمالیته رژیم صهیونیستی باشد، بلکه باید به قول خود پایبند باشد و فورا ارسال سلاح ها را متوقف کند.

آمریکا می گوید قتل عام رفح دلخراش است

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی این حمله را «اشتباهی غم انگیز» توصیف کرد و قول داد که در مورد آن تحقیق شود.

میلر در کنفرانس مطبوعاتی وزارت امور خارجه در روز سه شنبه، این کشتار را «دلخراش» توصیف کرد، اما دلیل آن را وقوع آتش سوزی عنوان کرد و نه حمله رژیم صهیونیستی. وی گفت که واشنگتن از نزدیک تحقیقات تل آویو را دنبال خواهد کرد.

با این حال، حبیح معتقد است استناد به تحقیقات رژیم صهیونیستی تاکتیکی است که ایالات متحده از آن برای فرار از مسیولیت استفاده می کند. این تاکتیک به واشنگتن اجازه می دهد ارزیابی نقض حقوق بشر را برای مدت نامحدود به تعویق بیندازد. این کار به ایالات متحده فرصت می دهد وقت کشی کند تا داستان های جنایات این رژیم «ناپدید» شوند.

حبیح به الجزیره گفت: بسیار دشوار است که اجازه دهیم فردی که مرتکب جنایت شده است تحقیق کند که آیا آن را انجام داده است یا نه!

با تشدید جنایات در غزه، مدافعان می گویند که مشخص شده است که دولت بایدن علیرغم صدور بیانیه هایی علیه تهاجم رفح و درخواست برای حفاظت از غیرنظامیان، برنامه ای برای تغییر مسیر ندارد.

ابوزنید با اشاره به اسکله دریایی که واشنگتن برای ارسال کمک به نوار غزه ساخته بود و به خاطر تغییر شرایط جوی اخیرا آسیب دیده است، گفت: شاید نگرانی های بایدن در مورد فلسطینی ها همراه با بندری که در امتداد سواحل غزه می ساختند، شناور مانده است.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پس از قتل عام در رفح؛ خط قرمز بایدن کجاست؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پس از قتل عام در رفح؛ خط قرمز بایدن کجاست؟"، کلیک کنید.