واگن های چینی از بهمن ماه وارد تهران می شوند

واگن های چینی از بهمن ماه وارد تهران می شوند

آفتاب نیوز :

علیرضا زاکانی، شهردار تهران در آیین اجرایی پروژه احداث خط 9 مترو تهران، اظهار کرد: با همکاری تمام قوا و سایر نهاد ها یک راه جدید را آغاز کرده ایم که در آن افق دوردست و نیافتنی در حرکت در مسیر کار های بزرگ را دست یافتنی کرده ایم.

وی با اشاره به گذشت 32 ماه و 15 روز از دوره خدمت در این دوره از مدیریت شهری تصریح کرد: در ابتدا بنا بر آرا و نظرات مردم موضوع آلودگی هوا و ترافیک در سطح نیاز ها و خواسته های مردم بود که این موارد یک محور زیست محیطی و دیگری محور شهری بود که شهروندان در شهرداری تهران طلب می کردند.

شهردار تهران ادامه داد: برای چنین کار هایی سلسله اقداماتی طراحی و در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت که بخشی از این اقدامات دو ویژگی داشت به طوری که در این بخش ما توجه ویژه ای را به حوزه فضای سبز داشتیم و بر اساس آمار و ارقام اقدامات خوبی در توسعه فضای سبز در این دوره از مدیریت شهری صورت گرفت.

زاکانی افزود: در سال 57 و پس از پیروزی انقلاب اسلامی میزان کل فضای سبزی که به ارث گذاشته شده بود 3 هزار و 900 هکتار بود که در همین زمستانی که پشت گذاشتیم (1400 – 1401 و 1402) موفق شدیم 4750 هکتار فضای سبز پیرامون شهر تهران و 645 هکتار فضای سبز داخل شهر را توسعه بدهیم.

وی در ارتباط با توافقات صورت گرفته با کشور چین در ارتباط با توسعه خطوط مترو، ورود واگن های مترو و اتوبوس های برقی و … اظهار کرد: در سفر چین توافقات خوبی صورت گرفت به طوریکه در این سفر احداث 3 خط مترو در دستور کار قرار گرفت ضمن اینکه بر اساس آمار برای هر کیلومتر مترو نیاز به 3 همت اعتبار است.

شهردار تهران در خصوص ورود واگن های جدید وارداتی به کشور گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از بهمن ماه واگن های چینی وارداتی وارد سیستم حمل و نقل عمومی خواهند شد. همچنین یکی از توافقات در سفر چین استفاده از تراموای چرخ لاستیکی به عنوان یکی از مد های حمل و نقلی بود که با پیگیری های انجام شده توانسته ایم احداث دو خط تراموا را در پایتخت مجوز بگیریم، ان شاءالله پس از سیر مراحل قانونی امسال یک خط تراموا در شهر تهران آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود که احداث این خط کمتر از یک سال طول بکشد.

زاکانی در ارتباط با توسعه فضای سبز شهر تهران در این دوره از مدیریت شهری گفت: یکی از ویژگی های فضای سبز زمینه رفع آلودگی هواست و این در حالی است در چند هفته اخیر برخی از رسانه ها مطالبی را منتشر کرده اند که به هیچ عنوان پایه اطلاعات درستی نبوده است. این در حالی است که دو روز گذشته یکی از رسانه ها مطالبی را در ارتباط با قطع درختان در خیابان ولیعصر منتشر کرد و جالب آنجاست که این موضوع به سال 97 بر می گردد زمانی که این دوره از مدیریت شهری حضور نداشته است.

وی همچنین در ارتباط با مواردی که در هفته های اخیر در ارتباط با برخی از پارک های شهر تهران عنوان کرده افزود: این موارد نیز از اساس بنیانی را نداشته است. البته ما پاسخ هایی را به آن ها داده ایم، اما آن ها علاقه ندارند که حرف حق را بشنوند.

شهردار تهران گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در این دوره از مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفته و تاثیر بسزایی را در کاهش ترافیک و آلودگی هوا داشته توسعه شریان های شهر تهران از جمله آزادراه ها و بزرگراه ها است. به طوریکه از 32 ماه پیش این مسیله در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.

زاکانی با اشاره به اینکه یک آزادراه، دو بزرگراه و اصلاح 98 تقاطع در دستور کار این دوره از مدیریت شهری قرار گرفته افزود: سال گذشته با تلاش های صورت گرفته 3.7 کیلومتر بزرگراه شهید بروجردی در منطقه 18 افتتاح و امسال ان شاءالله 1.2 کیلومتر آن در فاز دوم به بهره برداری خواهد رسید.

وی درباره احداث بال غربی آزادراه یادگار امام گفت: این بخش از پروژه نیز امسال به بهره برداری خواهد رسید و ان شاءالله بزرگراه یادگار امام به بروجردی و آزادگان و در نهایت به آزادراه ساوه متصل خواهد شد و این شرایط امکانی را همانند بزرگراه امام علی در شرق تهران فراهم خواهد کرد تا شهروندانی که در غرب تهران تردد می کنند شرایط خوبی داشته باشند.

زاکانی گفت: یکی دیگر از پروژه هایی که در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد بزرگراه شهید شوشتری با 16 کیلومتر است که فاز نخست آن با 9.2 کیلومتر در انتهای سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار تهران با اشاره به مزیت های بهره برداری از آزادراه شهید شوشتری گفت: با بهره برداری از این آزادراه 5.5 درصد ترافیک در شرق تهران و 1.5 درصد ترافیک در کل تهران کاهش پیدا خواهد کرد.

وی گفت: ان شاءالله همزمان با ایام پیش رو احداث 9 کیلومتری تونل شهید متوسلیان آغاز خواهد شد که مختصات جغرافیایی این پروژه از انتهای بزرگراه صیاد شیرازی (میدان سپاه) تا آزادگان خواهد بود که با 3 خروجی این پروژه پیش بینی شده است.

زاکانی با اشاره به اصلاح تقاطع های غیرهمسطح تصریح کرد: با اصلاح 98 تقاطع، مسیر تردد 93 کیلومتر به 53 کیلومتر کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین روزانه یک میلیون لیتر با اصلاح تمام تقاطع ها مصرف سوخت خواهیم داشت.

شهردار تهران ادامه داد: هم اکنون استفاده از حمل و نقل عمومی 34 درصد است و 66 درصد استفاده از حمل و نقل شخصی است که هدفگذاری ما این است که بتوانیم استفاده از حمل و نقل عمومی را به 70 درصد برسانیم.

وی درباره تکمیل تمام خطوط مترو اظهار کرد: برنامه ای که پیش بینی شده حداکثر تا سال 1410 است.

زاکانی ادامه داد: تا پیش از این دوره از مدیریت شهری 142 ایستگاه با 254 کیلومتر مترو در پایتخت راه اندازی شده بود که در حال حاضر به 330 کیلومتر با 159 ایستگاه رسیده است.

شهردار تهران تصریح کرد: البته هیچ کدام از این آمار ها ما را قانع نمی کند چرا که ما خودمان را با دوره قبلی مقایسه نمی کنیم و ما مبتنی بر نیاز های شهر گام بر خواهیم داشت

وی افزود: یکی از بزرگترین چالش ها تامین منابع مالی در بخش مترو بوده است به طوری که ما در بعد اجرایی شرکت های خوبی را در ایران داریم و تلاش شد از ظرفیت های نهفته استفاده شود.

زاکانی با اشاره به پرداخت بدهی های شهرداری تهران گفت: از سال 83 به بعد بدهی هایی برای شهرداری تهران وجود دارد که بر اساس عدد ادعایی نظام بانکی این عدد حدود 169 هزار میلیارد تومان است و ما توانستیم سال گذشته سال گذشته بخشی از بدهی ها را بدهیم و ان شاءالله این روند در سال جاری نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران تلاش کرده در یک بازه زمانی تعریف شده بدهی های خود را پرداخت کند، گفت: ما بدهی ها را به فرصت تبدیل کرده ایم به طوریکه سال گذشته توانستیم 124 همت از بدهی های شهرداری را تعیین تکلیف کنیم و ان شاءالله الباقی آن امسال تعیین تکلیف خواهد شد.

شهردار تهران افزود: با پرداخت بدهی های شهرداری تهران به بانک ها فرصت های خوبی برای آن ها ایجاد شده و ما توانستیم منابع جدیدی از بانک ها برای حوزه حمل و نقل استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران برنامه ویژه ای را برای تمام خطوط مترو هذفگذاری کرده است گفت: خطوط هفت گانه مترو از یک تا هفت با ملحقات آن با سرعتی مناسب در این دوره آغاز شد و علاوه بر ان ما برای خطوط جدید (8، 9، 10 و 11) هدفگذاری کرده ایم.

زاکانی گفت: خطوط 8 و 10 مترو سال گذشته شروع شد و امروز نیز خط 9 مترو آغاز خواهد شد و ان شاءالله خط 11 مترو نیز در هفته های آتی آغاز و جشن آن را خواهیم گرفت.

وی با اشاره به ویژگی های خط 9 مترو تهران گفت: این خط بیش از 52 کیلومتر تونل دارد و 37 ایستگاه. این خط از 10 منطقه شهرداری تهران عبور و 12 ایستگاه تبادلی با سایر خطوط مترو دارد.

شهردار تهران تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته تمام خطوط مترو پویا و فعال خواهند شد.

زاکانی با اشاره به اظهار نظر برخی از مسیولان دوره قبل مدیریت شهری در ارتباط با توسعه مترو در این دوره از مدیریت شهری گفت: برخی از مسیولان قبلی مترو با تماسی که با معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران داشته اند عنوان کرده اند که برای آن ها تعجب است که چطور این کار ها در حال انجام است!

وی افزود: خط 10 مترو توسط قرارگاه خاتم و خطوط 8، 9 و 11 با یک شیوه جدید عملیاتی و اجرا شده است به طوری که این کار با همکاری یک شرکت ایرانی یک شرکتی چینی و مجموعه شهرداری تهران انجام می شود.

بیشتر بخوانید
سی تی مگ تایید وزارت کشور بر قانونی بودن ورود واگن های چینی

شهردار تهران ادامه داد: 4 خط جدید مترو با 170 کیلومتر با 130 ایستگاه طراحی شده است و اگر خط 10 را با 42 کیلومتر خارج کنیم نزدیک به 130 کیلومتر مترو با حمایت چینی ها و تکنولوژی ایران عملیاتی خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واگن های چینی از بهمن ماه وارد تهران می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واگن های چینی از بهمن ماه وارد تهران می شوند"، کلیک کنید.