هوش مصنوعی و آینده مبهم مترجمان!

هوش مصنوعی و آینده مبهم مترجمان!

در حالی که برخی مترجمان از ابزارهای هوش مصنوعی برای کار خود استفاده می کنند، سه چهارم از این افراد معتقدند فناوری در حال ظهور تاثیر منفی بر درآمد آینده آنها خواهد گذاشت.

به گزارش سی تی مگ، نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط انجمن نویسندگان بریتانیا (SoA) نشان می دهد که بیش از یک سوم مترجمان به دلیل هوش مصنوعی مولد کار خود را از دست داده اند و بیش از 4 نفر از هر 10 مترجم گفتند که درآمد آنها به دلیل هوش مصنوعی مولد کاهش یافته، در حالی که بیش از سه چهارم از مترجمان بر این باورند که فناوری در حال ظهور بر درآمد آینده آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

انجمن نویسندگان که بزرگترین اتحادیه نویسندگان، تصویرگران و مترجمان بریتانیا محسوب می شود، این نظرسنجی را در ژانویه انجام داد و نشان داد که 37 درصد از مترجمان از هوش مصنوعی مولد برای پشتیبانی از کار خود استفاده کرده اند و 8 درصد به دلیل درخواست ناشر یا سازمان سفارش دهنده از آن استفاده کرده اند.

«توماس بانستد» که ترجمه های او از اسپانیایی شامل کتاب «همه عشق ها» اثر «آگوستین فرناندز مالو» می شود با اشاره به این که تمایز بین مترجمان ادبی و مترجمان تجاری مهم است، بیان کرد: اگرچه یک سوم مترجمان در نظرسنجی اعلام کرده اند که معتقدند کارشان را به دلیل هوش مصنوعی از دست داده اند، ترجمه ادبی در دست انسان ها باقی مانده است. کاری که احتمالاً به هوش مصنوعی سپرده شده از نوع چیزهای ساده ای خواهد بود که نیازی به جزییات زیادی ندارد، مانند دستورالعمل ها.

«نیکولا اسمالی» که از زبان سویدی و نروژی به انگلیسی ترجمه می کند نیز می گوید: «نگارش اصطلاحی و پیچیده» احتمالاً نزد مترجمان انسانی باقی خواهد ماند. اما شاید افرادی که رمان های جنایی و عاشقانه را ترجمه می کنند و در حال حاضر به دلیل هوش مصنوعی کار کمتری دارند، همگی شروع به ورود به موضوعات پیچیده کنند و همه ما برای فضا در آن جایگاه مبارزه کنیم. امیدوارم این طور نباشد!».

«ایان گیلز» رییس مشترک انجمن مترجمان بریتانیا نیز فاش کرد که درآمد او از کارهای ترجمه تجاری از ابتدای سال 2023 به طور قابل توجهی کاهش یافته است. از دست دادن منبع درامد از محل ترجمه برای مترجمان ادبی به معنای بالا بردن استانداردها برای ورود به صنعت است، به این معنا که تنها کسانی که ثروت دارند می توانند ادبیات را برای انتشار ترجمه کنند. او همچنین گفت که کاهش هزینه ها به ترجمه غیرادبی محدود نمی شود. یک ناشر متخصص در کتاب های الکترونیکی و کتاب های صوتی که قبلاً برای آن ها ترجمه کرده است، به فرآیندی به نام پس ویرایش تغییر کرده است، زمانی که مترجم هوش مصنوعی برای اولین بار ترجمه یک کتاب را انجام می دهد و پس از آن یک ویرایشگر انسانی متن را بررسی و تغییراتی ایجاد می کند.

«Nuanxed»، شرکتی که ترجمه را از طریق «پس- ویرایش» تسهیل می کند، اعلام کرد در حالی که کار مترجمان در حفظ کیفیت بالای ادبیات در ترجمه ضروری است، روش های آنها باید در کنار پیشرفت های تکنولوژیک تکامل یابد. رابرت کاستن کارلبرگ، مدیرعامل این شرکت بر این باور است که گنجاندن هوش مصنوعی در جعبه ابزار مترجمان،  بهره وری را بدون قربانی کردن خلاقیت یا کیفیت، افزایش می دهد.

با این حال، «نیکولا اسمالی» می گوید این نگرانی وجود دارد که پس ویرایش کار بسیار بیشتری برای مترجمان ایجاد کند، که باید متن ها را با دقت مقایسه کنند تا خوانش های نادرست و سبک ضعیف یا اصطلاحات نادرست  را تصحیح کنند. او گفت: همکارانی که این نوع کار پس ویرایش را انجام داده اند می گویند که این کار مستلزم توجه به مراتب بالاتری از ترجمه است، زیرا متن تولیدشده توسط هوش مصنوعی اغلب بسیار معقول به نظر می رسد. 

نتایج این نظرسنجی در حالی منتشر شده که استقبال از کتاب های ترجمه در بسیاری از کشورها به صورت روزافزون بیشتر می شود.

از 787 عضو انجمن نویسندگان بریتانیا از جمله نویسندگان داستانی و غیرداستانی، فیلمنامه نویسان، شاعران و روزنامه نگاران، و همچنین تصویرگران و مترجمان، 94 درصد گزارش کردند در صورتی که از کارشان برای توسعه ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می شود، خواهان دریافت غرامت هستند و بنابراین نیاز فوری به مقررات دولتی ابزارهای هوش مصنوعی برای اطمینان از توسعه و استفاده «اخلاقی و قانونی» آن وجود دارد.

«ایان گیلز» رییس مشترک انجمن مترجمان بریتانیا می گوید مطمین است که عمل ترجمه خلاقانه و ادبی به این شکل ادامه خواهد داشت و برای بسیاری تمایل عمیقی به ترجمه وجود دارد و  مخاطبانی وجود دارند که خواهان محتوای ترجمه شده توسط انسان هستند.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی و آینده مبهم مترجمان!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی و آینده مبهم مترجمان!"، کلیک کنید.