هر واحد خون جان 3 بیمار را نجات می دهد

هر واحد خون جان 3 بیمار را نجات می دهد

سی تی مگ/البرز مدیرکل انتقال خون البرز با اشاره به اینکه هر واحد خون می تواند جان سه بیمار را نجات دهد، گفت: علی رغم پیشرفت علم هنوز هیچ جایگزینی برای خون و فرآورده های خونی وجود ندارد.

سید محمد میری در گفت وگو با سی تی مگ با اشاره به وضعیت اهدای خون در البرز در سال گذشته اظهار کرد: تا پایان اسفند سال 1420 در مجموع 76 هزار و 983 نفر به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند.

وی ادامه داد: از مجموع مراجعه کنندگان 59 هزار و 360 نفر موفق به اهدای خون شدند که 28 هزار 741 نفر از آنها اهدا کننده مستمر بودند.

وی توضیح داد: خون این اهداکنندگان در اختیار بیماران تالاسمی و هموفیلی قرار می گیرد و علاوه بر این در جراحی ها و زایمان ها و … نیز استفاده می شود.

این مسیول با اشاره به اینکه هر واحد خون می تواند جان سه بیمار را نجات دهد، گفت: علی رغم پیشرفت علم هنوز هیچ جایگزینی برای خون و فرآورده های خونی وجود ندارد به همین دلیل باید حساسیت لازم در خصوص اهمیت اهدای خون برای نجات جان بیماران در جامعه نهادینه شود.

وی افزود: حدود هشت درصد وزن بدن انسان را خون تشکیل می دهد و یک فرد بالغ به طور متوسط 4.5 تا 5.5 لیتر خون دارد. هر فرد سالم می تواند در هر بار اهدای خون 450 میلی لیتر خون اهدا کند.

میری در پاسخ به این پرسش که چند ساعت طول می کشد تا مقدار خون از دست رفته جبران شود، گفت: بدن مقدار مایع از دست رفته را ظرف 12 تا 24 ساعت جبران می کند. میزان گلبول قرمزی که از دست رفته ظرف مدت سه هفته و میزان آهن خون طی مدت هشت هفته جایگزین می شود.

مدیرکل انتقال خون البرز ابراز کرد: برخی تصور می کنند ممکن است با اهدای خون دچار کم خونی شوند ولی این تصور درست نیست چون افرادی که به پایگاه های انتقال خون مراجعه می کنند کاملا معاینه می شوند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، خونگیری صورت نمی گیرد.

وی گفت: نیاز به خون همیشه و دایمی است و به فصل و روز خاصی اختصاص ندارد به همین دلیل از شهروندان درخواست میشود مثل همیشه در کنار ما باشند و اهدای خون به معنای اهدای زندگی را در برنامه خود قرار دهند.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هر واحد خون جان 3 بیمار را نجات می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هر واحد خون جان 3 بیمار را نجات می دهد"، کلیک کنید.