نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل «سازمان ملی سنجش»

نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل «سازمان ملی سنجش»

با تشکیل «سازمان ملی سنجش» مقرر شده تمامی آزمون های سراسری از آزمون های نهایی آموزش و پرورش تا ورودی دانشگاه ها، استخدامی و صلاحیت حرفه ای به این سازمان جدیدالتاسیس واگذار شود که در آستانه برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان، رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش در خصوص نحوه برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق دانش آموزان توضیحاتی ارایه کرد.

به گزارش سی تی مگ، شورای عالی انقلاب فرهنگی چندی پیش تشکیل سازمان ملی سنجش را تصویب کرد که بر اساس آن، سازمان سنجش از وزارت علوم جدا و به سازمانی مستقل زیر نظر رییس جمهور تبدیل شد. وظیفه این سازمان جدید در دو حوزه ارزشیابی ورود داوطلبان و ارزشیابی و کارآیی نظام آموزشی تعریف و مقرر شده تمامی آزمون های سراسری از آزمون های نهایی آموزش و پرورش تا ورودی دانشگاه ها، استخدامی و صلاحیت حرفه ای به این سازمان جدیدالتاسیس واگذار شده است.

این در حالیست که با نزدیک شدن به فصل امتحانات دانش آموزان بالاخص دوازدهمی ها ـ که سال تحصیلی حساسی را به جهت شرکت در آزمونهای نهایی و کنکور سراسری پشت سر می گذارند ـ زمزمه هایی از نگرانیها در خصوص نحوه طراحی سوالات آزمون نهایی، تصحیح اوراق امتحانی و … به گوش می رسد که محسن زارعی رییس مرکز ارزش یابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش در گفت وگو با سی تی مگ، در این باره توضیحاتی ارایه کرد که در ادامه می خوانید: 

زارعی گفت: برگزاری آزمون نهایی در وزارت آموزش و پرورش از  طراحی تا اجرا و تصحیح اوراق امتحانی با همکاری معلمان صورت می گیرد. در سال گذشته 48 هزار فرهنگی به عنوان مصحح مشارکت داشتند و بالغ بر 23 میلیون پاسخ برگ تصحیح شد؛ حال اینکه هر مجموعه دیگری قصد داشته باشد این کار را انجام دهد، باز هم نیازمند حضور و رجوع به همکاران وزارت آموزش و پرورش است.

وی ضمن یاد آوری اینکه برگزاری تمام الکترونیک آزمونهای نهایی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد، اشاره ای به مصوبه هیات وزیران در این باره داشت که بر اساس آن مقرر شده است تا سال 1407 مراکز آزمون استاندارد تمام الکترونیک در همه مناطق آموزشی کشور راه اندازی شود و اظهار کرد: البته این امر نیاز به ایجاد زیرساخت و بسترهای مربوطه دارد و در این صورت ممکن است تا آن سال (1407) تصحیح تمام الکترونیک اوراق امتحانی نیز انجام شود؛ اما در بخش طراحی و اجرا نیازمند حضور همکاران آموزشی و پرورش هستیم چرا که الان هم آزمون سراسری با مشارکت همکاران  آموزش و پرورش در حال انجام است.

رییس مرکز ارزش یابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش افزود: اینکه متولی برگزاری آزمونهای نهایی کدام ارگان باشد؟ به نظر چندان دغدغه ای نیست چرا که صرفا مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش متولی این کار نیست و معتقدیم متولی آن خیل عظیم همکاران ما هستند؛ مثلا آزمون های سراسری هم با مشارکت و همکاری فرهنگیان و وزارت علوم برگزار می شود.

زارعی در خصوص نحوه طراحی سوالات آزمون های نهایی دانش آموزان با اجرایی شدن این تصمیم ادامه داد: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکاری تعیین شده که منظور از «سابقه تحصیلی» برای داوطلبان کنکور چیست؟ و یا طراحی سوالات آزمون نهایی بایستی مبتنی بر اهداف برنامه درسی و محتوای کتاب های درسی باشد؛ بدین منظور از سوی سازمان پژوهش جداولی تعریف می شود و حتی ما هم برای برای گزاری آزمونها تابع این فرآیند هستیم و طراحان سوالات ناظر به همین دستورالعمل ها باید کار را پیش ببرند لذا هر ارگانی که متولی برگزاری آزمونها هم شود، در همین چارچوب فعالیت خواهد کرد؛ البته با همکاری همین همکاران کار را باید پیش ببرد لذا در اجرا، طراحی  و تصحیح اوراق اتفاق و تغییر خاصی رخ نخواهد افتاد.

رییس مرکز ارزش یابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش در پاسخ به اینکه دلیل اتخاذ چنین تصمیمی چیست؟ گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد تا سازمان سنجش به عنوان سازمانی بالادستی ابتدا بحث نظارت بر فرآیند برگزاری آزمون های ملی و سراسری را انجام دهد که بعد تصمیم بر این شد تا هماهنگ کننده در اجرا هم باشد که البته باید ابلاغ آن صورت گیرد؛ اگر ابلاغ هم با همین شیوه انجام بگیرد، هماهنگی ها در همان سطح انجام اما اجرا و تصحیح اوراق آزمون و امتحانات قطعا با همکاری همان دستگاه (آموزش و پرورش) انجام خواهد شد.

زارعی در ادامه در پاسخ به اینکه اقدام سازمان ملی سنجش صرفا مشمول آزمونهای نهایی خردادماه می شود یا امتحانات شهریورماه دانش آموزان را نیز  پوشش می دهد؟ گفت: فعلا این زوایا و جزییات آن مشخص نیست.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل «سازمان ملی سنجش»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نحوه برگزاری امتحانات نهایی و تصحیح اوراق دانش آموزان با تشکیل «سازمان ملی سنجش»"، کلیک کنید.