مسیریابی بهتر نابینایان با عینک هوشمند ایرانی ممکن شد

دستاورد جدید محققان؛

مسیریابی بهتر نابینایان با عینک هوشمند ایرانی ممکن شد

یک گروه از پژوهشگران دانشگاه آزاد انقلاب اسلامی واحد تهران با بکارگیری از هوش مصنوعی موفق به طراحی عینک هوشمند دستیار شده اند؛ عینکی که با استفاده از پردازش تصویر و هوش مصنوعی مسیر را برای نابینایان آنالیز و شناسایی می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری سی تی مگ، بازار عینک های هوشمند یک دنیای پر تحرک است که همواره در حال تغییر و تحول است. از سال 2022 این بازار با ارزشی فراتر از یک میلیارد دلار ظاهر شده است و به طور پیوسته در حال گسترش است. با نرخ رشد خیره کننده ای که تا سال 2030 پیش بینی می شود، عینک های هوشمند به یکی از جذاب ترین و پر رونق ترین بازار های دنیای فناوری تبدیل شده اند.

این رشد ناشی از افزایش نیاز به دستگاه هایی است که به طور همزمان قادر به انجام وظایف پیچیده و ارایه تجربیات کربری منحصر به فرد هستند. با پیشرفت فناوری پوشیدنی، ارتقاء فناوری های دیجیتال و به کار گیری فناوری 5G بازار عینک های هوشمند به یک مکانی از تحول و نوآوری تبدیل شده است که همواره برای کشف و کاربرد های جدید آماده است.

علیرضا یحیایی، یکی از مجریان این طرح در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم وفناوری سی تی مگ گفت: این محصول یک دمو (نسخه نمایشی) و گجت پوشیدنی است و عینک هوشمند دستیار محسوب می شود که می تواند با قابلیت های صوتی در زمان واقعی، به مسیریابی در محیط های پیچیده و تشخیص دقیق اشیاء، به کاربران کمک کند.

وی افزود: این محصول برای افراد نابینا، دانشجویان، اساتید دانشگاه، متخصصان، پزشکان و کادر درمانی و حتی افراد عادی کاربرد دارد، اما در حال حاضر گروه هدف ما افراد نابینایان هستند؛ این عینک با استفاده از پردازش تصویر و هوش مصنوعی مسیر را برای نابینایان آنالیز و شناسایی می کند و به وسیله اسپیکر هایی که درون سیستم تعبیه شده است، اعلام می کند فرد به سمت چپ یا راست حرکت کند. جلوی او انسان، ماشین، مانع و چاله ای قرار دارد. 

یحیایی تصریح کرد: در حال حاضر خط بریل در کافه ها، رستوران ها و در سطح شهر خیلی کم وجود دارد. صفحه تلفن های همراه نیز بریل نیست. یکی از قابلیت هایی که این محصول دارد، قرایت متون عادی برای افراد نابیناست.

وی تاکید کرد: این محصول ضمن اینکه برای افراد نابینا امکاناتی از قبیل توصیف های صوتی، کمک به مسیریابی وتشخیص اشیاء فراهم می کند و زندگی روزمره افراد نابینا را بهبود می بخشد؛ همچنین برای دانشجویان نیز به منظور ارایه محتوای آموزشی تعاملی، شبیه سازی های آزمایشگاه مجازی و محتوای آموزشی جذاب را فراهم کند.

یحیایی گفت: این محصل ابزار های بی قیاس برای کمک به پزشکان و کادر درمانی در زمان عمل ها، مشاوره ها و تشخیص ها را فراهم می کند و برای افراد متخصص نیز زمینه ای برای دسترسی آسان به اطلاعات، همکاری از راه دور و اجرای فرایند های راهنمایی شده به وجود می آورد.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: این محصول هم اکنون نمونه مشابه داخلی ندارد و در مرحله ثبت اختراع است.

وی اضافه کرد: ما برای تولید نمونه اولیه این محصول نیاز به 500 میلیون تومان سرمایه داریم. متاسفانه اعمال تحریم ها شرایط کار را برای ما سخت تر کرده اند. یکی از مشکلات اصلی مان این است که مجبوریم قیمت این دمو را به دلار اعلام کنیم، زیرا قیمت ریال ثبات ندارد و همه قطعات این محصول وارداتی هستند به همین دلیل نوسان های بازار روند اجرای کار ما را دچار نوسان کرده است.

به گفته یحیایی، امیدواریم دولت برای رفع این مشکلات با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه به دانشجویان، ما را در این زمینه کمک کند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مسیریابی بهتر نابینایان با عینک هوشمند ایرانی ممکن شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مسیریابی بهتر نابینایان با عینک هوشمند ایرانی ممکن شد"، کلیک کنید.