قزوین در مدیریت پسماند از استان‌های پیشرو کشور است

قزوین در مدیریت پسماند از استان‌های پیشرو کشور است

به گزارش خبرگزاری سی تی مگ از قزوین؛ سعیده خضیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست با شعار «سهم من در تداوم حیات» در سالن جلسات محیط زیست قزوین برگزار شد اظهار کرد: درحال حاضر ۸ ایستگاه کیفی پایش در همه شهرستانها راه اندازی شده و یک ایستگاه ترافیکی داریم و بزودی ایستگاه چهار راه ولیعصر هم راه اندازی و فعال می‌شود.

وی تصریح کرد: رویکرد همکاران ما صیانت از محیط زیست در همه ابعاد آن است لذا با پروژه های عمرانی و توسعه بر اساس ضوابط و قانون رفتار می کنیم و مشکلی نداریم اما پروژه های راهسازی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد تا کارها دچار توقف و تاخیر نشود.

خضیر افزود: اگر پروژه های راهسازی از ابتدا پیوست زیست محیطی داشته باشد در ادامه کار دچار مشکل و توقف نمی شود اما تاکید جدی داریم که هیچ پروژه ای بدون پیوست و تایید محیط زیست افتتاح نخواهد شد.

در خصوص مشکلات پساب نیز گفت: پساب های صنعتی از چالش های محیط زیست استان است و مسئولان استانی تاکید جدی دارند که توصیه های محیط زیست حتما رعایت شود لذا با قاطعیت اعلام می کنم که آمایش محیط زیست استان در هیچ دوره ای مانند امروز عملی نشده است.

این مدیر اظهارکرد: سال قبل به همت محیط زیست مکان یابی و جانمایی دوم برای سایت پسماند انجام شد تا انحصار هم شکسته شود که ۱۴ نقطه بررسی شد و محدوده شهرستان بویین زهرا مناسب تر تشخیص داده شد.

وی گفت: یک پروژه در شهر صنعتی البرز در یک نقطه از سایت پاکسار به مساحت ۴ هکتار برای انتقال پسماند شهر صنعتی البرز اختصاص یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان اظهارکرد: در بازرسی های انجام شده در سال گذشته ۳ واحد و امسال هم ۴ واحد صنعتی آلاینده در استان قزوین پلمب شدند و این روند با جدیت ادامه دارد.

خضیر در خصوص مشکلات ناشی از انتشار گرد وغبار از منطقه الله آباد هم گفت: در سطح استان اتفاقات محیط زیستی زیادی را شاهدیم مانند انتشار گرد و غبار، پساب، آلودگی کارخانه ها و آلودگی هوا اما با نظارت بر فعالیتها تلاش می کنیم این وضعیت را کنترل کنیم و در کارگروه ستاد تسهیل موضوع جدی گرفته شده و بی توجهی به محیط زیست و الودگی ها خط قرمز است و از آن غفلت نمی کنیم.

خضیر در خصوص وضعیت آلودگی کارخانه سیمان و نیروگاه شهید رجایی هم توضیح داد: کارخانه سیمان نسبت به سالهای قبل تغییرات زیادی داشته و با نصب سیستم تصفیه الکترواستاتیک توانسته میزان آلودگی واحد را بشدت کاهش دهد و این روند ادامه دارد تا وضعیت بهتر شود.

وی در خصوص نیروگاه شهید رجایی هم اظهارکرد: این نیروگاه جایگاه ملی و مهمی دارد و ما همچنان پیگیر آلودگی سوخت مازوت آن هستیم و تاکید داریم برای تغییر سوخت مازوت به گاز فعالیتها سرعت یابد و تذکر لازم نیز به مدیران آن داده شده است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین در ادامه گفت: با همه چالش ها و مشکلات باید اذعان کرد که قزوین در مدیریت پسماند از استانهای پیشرو کشور محسوب می شود و سایت پاکسار(محمدآباد) در حال حاضر با راه اندازی دو خط پردازش، لندفیل شیرابه، تصفیه خانه شیرابه در مسیر توسعه قرار دارد و اگر تصفیه خانه آن احداث شود اولین سایتی هستیم که به این امکانات مجهز شده است.

وی در خصوص انتقال زباله برخی روستاهای الموت به محیط زیست هم اظهارکرد: در برخی مناطق استان بدلیل صعب العبور بودن روستاها و طولانی بودن مسافت اجازه داده شده که زباله ها به پاکسار منتقل نشود اما دهیاری ها باید مراقب باشند زباله در مناطق روستایی ریخته نشود و اگر گزارش شود برخورد می کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: در سفر رئیس جمهور شهید به استان قزوین دو مصوبه داشتیم که تکمیل شبکه پایش کیفی هوا و اجرای طرح توسعه ساختمان جدید محیط زیست و تجهیز آن در جوار مکان فعلی از آن جمله بود که ۱۶ میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: در مدیریت سبز محیط زیستی پرچمدار هستیم و برنامه های آموزشی و فرهنگی مناسبی در مدارس برای دانش آموزان و واحدهای صنعتی، بانوان و اصناف برگزار کرده ایم و سمن ها نیز فعالیت خوبی داشته اند.

خضیر با اشاره به جایگاه سمن ها در محیط زیست اظهارکرد: در استان قزوین ۲۷ سمن و تشکل مردم نهاد با محیط زیست همکاری می کنند و سه سمن هم در حال دریافت مجوز هستند.

وی گفت: همچنین ۵۲ خانه محیط زیست در استان قزوین راه اندازی شده که ارتباط تشکلها با این اداره را برقرار می کنند.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین یادآورشد: درحال حاضر ۸ایستگاه کیفی پایش در همه شهرستانها راه اندازی شده و یک ایستگاه ترافیکی داریم و بزودی ایستگاه چهار راه ولیعصر هم راه اندازی و فعال می شود.

وی اظهارکرد: سه منطقه حفاظت شده در الموت شرقی و غربی، طارم و باشگل داریم و حیات وحش استان وضعیت خوبی دارند و نگرانی نیست.

خضیر اضافه کرد: یکی از عوامل گسترش ریزگردها در تالاب الله آباد موضوع چرای بی رویه دام های بزرگ(شتر) است که با استقرار قرق بان این وضعیت کنترل شده و اداره امور عشایر استان نیز میزان مجاز دام را اعلام کرده تا وضعیت را مدیریت کنیم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین گفت: استان قزوین رتبه اول استقرار واحدهای تصفیه روغن را در کشور دارد و از سال ۹۸ مصوبه‌ای مبنی بر جلوگیری از احداث واحد جدید تصفیه روغن در استان ابلاغ شده است، مابقی تصفیه‌خانه‌ها برای ادامه راه باید به سمت تکنولوژی‌های روز دنیا بروند.

۴۶

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قزوین در مدیریت پسماند از استان‌های پیشرو کشور است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قزوین در مدیریت پسماند از استان‌های پیشرو کشور است"، کلیک کنید.