فصلی جدید در گسترش گفتمان انقلاب

فصلی جدید در گسترش گفتمان انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی آنگاه که موج اول گسترش گفتمان انقلاب کشورهای منطقه و جهان اسلام را فراگرفت، تلاش قدرت های سلطه برای مهار این حرکت در داخل ایران با توطیه تجزیه قومی، تروریسم و تحمیل هشت سال جنگ و تحریم و فشار اقتصادی آغاز شد و در کشورهایی که موج اول بیداری اسلامی در آن ها آغازشده بود، رژیم های حاکم تمام توان خود را برای سرکوب این حرکت ها به کار گرفتند، اما الهام بخشی گفتمان امام و گسترش آرمان های بلند انقلاب به گونه ای نبود که با این اقدامات پلیسی سرکوب شود و متاثر از آن هسته ای اصلی و اولیه مقاومت در برخی از کشورها نظیر عراق، لبنان، سودان و مصر شکل گرفت.

به گزارش سی تی مگ، عباس حاجی نجاری در یادداشتی در سرمقاله جوان نوشت: آنچه را که این روزها در کشورهای مختلف جهان و به ویژه در دانشگاه ها و محافل علمی کشورهای غربی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و علیه رژیم جنایتکار صهیونیستی و حامیان غربی اش می گذرد، باید موج جدیدی از گسترش و فراگیر شدن گفتمان انقلاب اسلامی دانست. سال ها قبل رهبر معظم انقلاب در جریان دو نامه خطاب به جوانان در کشورهای امریکای شمالی و اروپا، آنان را به درک صحیح از واقعیات اسلام، ماهیت رژیم صهیونیستی، فرهنگ لیبرال دموکراسی، ماهیت دولت های غربی و ایفای نقش موثر در مقابله با افراطی گری ها فراخوانده بودند. 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی آنگاه که موج اول گسترش گفتمان انقلاب کشورهای منطقه و جهان اسلام را فراگرفت، تلاش قدرت های سلطه برای مهار این حرکت در داخل ایران با توطیه تجزیه قومی، تروریسم و تحمیل هشت سال جنگ و تحریم و فشار اقتصادی آغاز شد و در کشورهایی که موج اول بیداری اسلامی در آن ها آغازشده بود، رژیم های حاکم تمام توان خود را برای سرکوب این حرکت ها به کار گرفتند، اما الهام بخشی گفتمان امام و گسترش آرمان های بلند انقلاب به گونه ای نبود که با این اقدامات پلیسی سرکوب شود و متاثر از آن هسته ای اصلی و اولیه مقاومت در برخی از کشورها نظیر عراق، لبنان، سودان و مصر شکل گرفت.
موج دوم پس از پایان جنگ، به دلیل گسترش فرهنگ جهاد و شهادت و الهام بخشی آن برای مبارزات ضد سلطه گری علیه قدرت ها در جهان اسلام آغاز شد که از دل آن علاوه بر تحکیم و تقویت مقاومت لبنان و فلسطین و… اقبال جوانان در اروپا و دیگر کشورهای جهان به سمت اسلام انقلابی را در پی داشت. این امر نگرانی قدرت های سلطه را برانگیخت، به ویژه آنکه گسترش این فرهنگ، روند شکست های اعراب و فلسطینی ها را در برابر رژیم صهیونیستی به پیروزی تبدیل و رژیم صهیونیستی را که در آرزوی تسلط بر نیل تا فرات بود، در پشت دیوارهای بتونی و سیم های خاردار محصور کرد. خلق گروهک های افراطی تروریستی تکفیری القاعده، طالبان و داعش در این دوران از سوی امریکا و برخی کشورهای غربی و رژیم های مرتجع منطقه به این دلیل بود که با جذب جوانان اهل سنت، از گرایش و جذب آن ها به سمت تفکر انقلاب اسلامی جلوگیری کنند.
موج سوم این بیداری بعد از حوادث یازده سپتامبر و اجرای دکترین اقدام پیش دستانه امریکا در حمله به افغانستان و عراق و طرح خاورمیانه بزرگ آغاز شد و در قالب حرکت بیداری اسلامی در چند کشور اسلامی به اوج رسید که این حرکت نیز با هدایت امریکایی ها کشورهای مرتجع عربی و میدان داری گروهک افراطی داعش به انحراف کشیده شد و قدرت های غرب و حکام مرتجع توانستند با هدایت گروهک های افراطی و بازتاب جنایت های کم نظیر آن ها در سوریه و عراق و ارایه چهره ای مخوف از اسلام، موج سوم بیداری اسلامی را نیز به محاق ببرند و اقبال جوانان در اروپا و امریکا به اسلام را مانع شوند. نامه های رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان در امریکای شمالی در بهمن 1393 و خرداد 1394با هدف خنثی سازی این توطیه در جهان که دامنه جنایات آن ها به فرانسه کشیده شده بود، منتشر می شود. 
معظم له در نامه اول در بهمن 1393 با اشاره به حوادث ناشی از افراطی گری های داعش در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی یادآور می شوند که می خواهم با شما درباره اسلام سخن بگویم؛ به خصوص چهره ای که برای شما از اسلام ارایه شده است. تلاش های بسیاری در دو دهه اخیر، به خصوص از زمان فروپاشی اتحاد شوروی صورت گرفته است تا این دین بزرگ را در جایگاه دشمنی دهشتناک بنشانند. تحریک احساس ترس و نفرت و سوءاستفاده از آن در کمال تاسف سابقه ای طولانی در تاریخ سیاسی غرب دارد. در اینجا، من نمی خواهم به هراس های مختلفی که کشورهای غربی تاکنون تلقین کرده اند بپردازم. نگاهی گذرا به مطالعات حساس تاریخ معاصر می تواند شما را به این حقیقت برساند که دولت های غربی رفتاری به دور از صداقت و با دورویی با ملت ها و فرهنگ های دیگر داشته اند که از تاریخ نگاری های جدید حذف شده است. ازاین رو، فرصت را برای یافتن درکی صحیح و بی غرض از اسلام از دست ندهید تا با حس مسیولیت پذیری شما به سوی حقیقت، نسل آینده بتواند تاریخ این تعاملات بین اسلام و غرب را به صورتی وجدانی روشن تر و رنجش و خشمی کمتر بنگارد. 
در نامه دوم که در خردادماه 1394 منتشر شد معظم له با ریشه یابی نقش ایالات متحده امریکا در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله های شوم آنان به چرایی حمایت امریکا و غرب از تروریسم دولتی اسراییل پرداخته و با بازخوانی مصایب مردم مظلوم فلسطین در طول بیش از 60 سال و گلایه از سکوت و بی تفاوتی نسبت به این جنایات از آنان می خواهند که برمبنای یک شناخت درست و با ژرف بینی و استفاده از تجربه های ناگوار، بنیان های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی ریزی کنند. 
اکنون و باگذشت بیش از هشت سال از انتشار آن نامه ها و به رغم بایکوت آن ها از سوی قدرت ها و رسانه های غربی، تجلی مبانی گفتمانی انقلاب اسلامی در حمایت از مقاومت فلسطین و گسترش فرهنگ انقلاب در اجتماعات دانشگاهیان در امریکا و اروپا و دیگر نقاط جهان، حقانیت شعارها و آرمان های انقلاب اسلامی را به اثبات رسانیده و تشدید جنایات صهیونیست ها علیه مردم غزه در ماه های اخیر ذیل حمایت و هدایت امریکایی ها و قدرت های غربی به این موج حقانیت و اعتبار داده است. این موج جدید در عین به حاشیه بردن روند اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی قدرت ها و رسانه های غربی و منزوی سازی گروهک های افراطی مسلمان نما، مبانی لیبرال دموکراسی و تمدن غربی را نیز به چالش کشیده و می تواند پشتوانه محکمی برای استمرار حرکت مقاومت و انزوای بیشتر جهانی رژیم صهیونیستی باشد. انزوای جهانی رژیم صهیونیستی متاثر از اوج گیری این موج، حتی از شکست نظامی در غزه می تواند برای رژیم و حامیانش خطرناک تر باشد. اهتمام بر تحکیم و نهادینه سازی این موج می تواند نقش موثر در آرایش آینده قدرت در جهان داشته باشد.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فصلی جدید در گسترش گفتمان انقلاب" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فصلی جدید در گسترش گفتمان انقلاب"، کلیک کنید.