غرب حرکت سیاسی را کنار بگذارد و موضوع هسته ای ایران را مسیولانه بررسی کند

بیانیه 8 کشور در حمایت از ایران در آژانس:

غرب حرکت سیاسی را کنار بگذارد و موضوع هسته ای ایران را مسیولانه بررسی کند

8 کشور عضو آژانس ضمن انتقاد از سیاسی کاری غرب در شورای حکام، اعلام کردند پیش نویس قطعنامه ارایه شده توسط تروییکای اروپایی با هدف سوء استفاده از وقفه موقت در همکاری بین ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی و بدون توجه به تعاملات اخیر بین مدیرکل و مقامات ایرانی است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری سی تی مگ، کشورهای بلاروس، چین، ایران، نیکاراگویه، روسیه، سوریه، زیمبابوه و ونزویلا در بیانیه ای مشترک در مورد بند ج 6 دستور کار «موافقت نامه پادمان ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران» اعلام کردند که پیش نویس قطعنامه با هدف سوء استفاده از وقفه موقت در همکاری بین ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی، بدون توجه به تعاملات اخیر بین مدیرکل و مقامات ایرانی است.

این بیانیه پیش از تصویب قطعنامه سیاسی آژانس علیه ایران صادر شده است.

متن این بیانیه که روز چهارشنبه در نشست شورای حکام قرایت شد، به شرح زیر است:

آقای رییس

اجازه می خواهم که بیانیه مشترک را از طرف جمهوری بلاروس، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری نیکاراگویه، فدراسیون روسیه، جمهوری عربی سوریه، جمهوری زیمبابوه و جمهوری بولیواری ونزویلا ارایه کنم. مایلیم مراتب تسلیت عمیق خود را نسبت به درگذشت رییس جمهور «سید ابراهیم رییسی» و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در سانحه غم انگیز بالگرد 30 اردیبهشت ماه و همدردی عمیق خود را با دولت و ملت ایران اعلام کنیم.

مایلیم با اغتنام از این فرصت نظرات خود را در مورد پیش نویس قطعنامه«موافقت نامه پادمان ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران» که توسط فرانسه، آلمان و انگلیس ارایه شده است، به اشتراک بگذاریم. ارایه قطعنامه علیه کشوری که اخیراً به دلیل درگذشت غم انگیز رییس جمهور و وزیر امور خارجه از عزای رسمی خارج شده است، فراتر از هنجارهای احتمالی رویه و آداب دیپلماتیک است. برانگیختن رویارویی سیاسی در چنین بستر ویژه وحسّاسی برای تلاش های بین المللی برای رسیدگی به موضوع هسته ای ایران به وضوح سازنده نیست.

ما تعهد دیرینه ایران به منع گسترش هسته ای به عنوان کشور طرف معاهده ان پی تی را به یاد می آوریم. ما از ادامه تعامل ایران با آژانس در مورد موضوعات باقی مانده پادمانی استقبال نموده و از سفر مدیرکل گروسی به ایران در ماه گذشته و همچنین انگیزه های مثبت برای گفت وگوها و همکاری های بیشتر قدردانی می کنیم. در جریان سفر اخیر مدیرکل به ایران در ماه گذشته، دو طرف توافق کردند که ارتباط خود در مورد ادامه اجرای بیانیه مشترک مارس 2023 را حفظ کنند، ضمن اینکه در حال گفت وگو در مورد همکاری های بیشتر هستند. در چنین زمانی، فرانسه، آلمان و انگلستان به دنبال پیشبرد پیش نویس قطعنامه ای هستند که نتیجه معکوس خواهد داشت.

نگارندگان مشترک پیش نویس از هر بهانه ای علیه ایران استفاده کرده اند تا بتوانند مسایلی را که قرار است در همکاری های متقابل معمول بین دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران حل و فصل شود، مدیریت کنند. این پیش نویس قطعنامه با هدف سوء استفاده از وقفه موقت در همکاری بین ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی، بدون توجه به تعاملات اخیر بین مدیرکل و مقامات ایرانی است. همچنین این پیش نویس قطعنامه یک سابقه بسیار بد برای نظام پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد می کند.

ما می خواهیم تاکید کنیم که اولویت کنونی برای شورای حکام، تشویق و حمایت قوی آژانس و ایران در تعامل و بازگرداندن موضوع هسته ای ایران به مسیر درست از طریق گفت وگو و همکاری سازنده است. واقعیت بارها و بارها ثابت کرده که رویارویی و فشار برای حل اختلافات سازنده نیست. بالعکس این اقدامات همکاری بین آژانس و ایران را به مخاطره انداخته و موضوع را پیچیده تر می کند. رویکرد غیرسازنده و تقابلی منتخب از سوی نگارندگان مشترک قطعنامه، علامت روشنی را به جامعه بین المللی می فرستد که داشتن اکثریت ساده برای تحمیل و سوء استفاده از فرآیند تصمیم گیری در شورای حکام کفایت می کند. این پیش نویس قطعنامه در صورت تصویب، اشتباهی دیگر و اشتباه در محاسبات که ناگزیر به تقابل می انجامد، خواهد بود.

ما از طرف های مربوطه می خواهیم که حرکت سیاسی خود را کنار بگذارند و آینده موضوع هسته ای ایران را به طور منطقی و مسیولانه بررسی کنند. حل موضوع هسته ای ایران مستلزم فراهم کردن زمان و فضای لازم برای دبیرخانه و ایران برای انجام تلاش های سازنده بیشتر است و از این طریق فضای مثبتی برای گفت وگوهای سیاسی و همکاری های اساسی ایجاد می گردد. ما از همه کشورهای عضو می خواهیم که نقش سازنده ای ایفا کنند و در برابر هرگونه تلاش برای سیاسی کردن موضوعات پادمانی مقاومت نمایند. ما باید به جای تقابل از همکاری حمایت کنیم. در این راستا، ما از کشورهای عضو می خواهیم که از این قطعنامه حمایت نکنند. موجب امتنان است چنانچه چنانچه این بیانیه به صورت INFCIRC منتشر گردد. 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "غرب حرکت سیاسی را کنار بگذارد و موضوع هسته ای ایران را مسیولانه بررسی کند" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "غرب حرکت سیاسی را کنار بگذارد و موضوع هسته ای ایران را مسیولانه بررسی کند"، کلیک کنید.