علی دایی؟ فکرش را هم نکنید!

علی دایی؟ فکرش را هم نکنید!

آفتاب نیوز :

علی دایی، اسطوره فوتبال ایران، چند سالی می شود از دنیای مربیگری بیرون مانده است؛ سال های نخستش به اجبار و در سال های اخیر به قرار معلوم، به دلخواه. درباره او شایعات زیادی مطرح شده است؛ اینکه اجازه فعالیت در فضای فوتبال ایران را ندارد. این ماجرا بعد از قطع همکاری اش با باشگاه سایپا به اوج خود رسید؛ ولی ظاهرا در سال های اخیر چنین منعی برداشته شده و می تواند هدایت تیمی را در اختیار بگیرد.

او پیشنهاد هایی هم از تیم های مختلف داشته، ولی، چون بخش درخور توجهی از آن ها مربوط به کار بیرون از تهران است، آن ها را قبل از مذاکره رد کرده است. به این ترتیب هنوز به طور جدی پای بستن قرارداد ننشسته تا مشخص شود آیا منعش به طور کامل برداشته شده یا خیر.

در ماه های اخیر هم در اتفاقی درخور توجه، اسم او چندین بار حول باشگاه پرسپولیس شنیده شده است. خودش پیش تر تایید کرده که رضا درویش، مدیرعامل کنونی باشگاه، هم ابتدای تابستان، یعنی درست زمانی که یحیی گل محمدی سرمربی این تیم بود، به او پیشنهاد داده و هم زمانی که یحیی استعفا داده است. پاسخ دایی در هر دو نوبت منفی بوده است؛ اما به تازگی شایعات دیگری به راه افتاده که پرسپولیس با علی دایی مشغول مذاکره است تا او را از ابتدای فصل آینده به عنوان سرمربی و به جای اوسمار روی نیمکت بنشاند.

این اتفاق اگرچه به لحاظ فوتبالی می تواند جذابیت داشته باشد، ولی بعید است به مرحله اجرا برسد. خود دایی روز گذشته چنین شایعاتی را از اساس تکذیب کرده؛ ولی حتی اگر چنین موردی باشد و مطابق با گذشته، مدیرعامل کنونی باشگاه دل در گرو همکاری با علی دایی داشته باشد، بعید است چنین اتفاقی نهایی شود.

اولین دلیل آن، اوضاع خاص باشگاه پرسپولیس است. فارغ از اینکه این باشگاه به ظاهر هم که شده، از حیطه مدیریتی دولت خارج شده، اما کیست که نداند امورش به بانک هایی سپرده شده که اگر بخواهند هم چندان غیردولتی نیستند. پس با توجه به زاویه ای که احتمالا دولت در مقطع کنونی با علی دایی دارد، بعید است این فرصت نصیب او شود که بخواهد روی نیمکت باشگاه دلخواهش بنشیند. نشان به آن نشان که علی دایی در همین دولت «ممنوع المعامله» شده و سخت گیری هایی برای فعالیت های تجاری اش در نظر گرفته شده است. دلیل این امر، فعالیت های اجتماعی دایی و پست های اینستاگرامی او در التهابات سال گذشته است.

دایی این موضوع را در گفتگو با عادل فردوسی پور و پژمان جمشیدی تایید کرده و گفته مدت زمان زیادی می شود که ممنوع المعامله شده است. این محدودیت پس از ممنوع الخروجی و پلمب رستوان و مغازه هایش انجام شده و به نظر می رسد هنوز پابرجاست. اگرچه تعداد زیادی از حقوق دانان وضع چنین محدودیتی علیه دایی را غیرقانونی توصیف کرده اند، ولی با توجه به نمونه های مشابه قبلی، ظاهرا راه ساده ای برای برون رفت از آن وجود نخواهد داشت. حالا سوال اصلی در این بین آن است که با توجه به عقد قرارداد بین طرفین، آیا دایی اجازه بستن قرارداد با یک باشگاه را خواهد داشت؟ حقوق دان ها می گویند اگر قرارداد دایی با یک باشگاه نخواهد در دفترخانه رسمی ثبت شود، منعی ندارد؛ حتی اگر ممنوع المعامله باشد. این ابهام کلی است و به قوت خود باقی.

فارغ از این اماواگرها، مسیله خود علی دایی است. او بار ها گفته از شرایط جدیدی که دارد، یعنی بدون تیم مانده و دغدغه مربیگری ندارد، راضی است و از اینکه می تواند وقت بیشتری را کنار خانواده بگذراند، خوشحال. پس به لحاظ شخصی، در این مرحله از زندگی، بعید است پیشنهادی فوتبالی حتی اگر به جذابیت پیشنهاد پرسپولیس باشد، دایی را به فکر بازگشت فرو ببرد. از سوی دیگر با توجه به کاراکتر متفاوتی که این چهره مردمی در سال های اخیر به دست آورده، آگاه است که فوتبال تا چه اندازه می تواند چنین امری را تحت الشعاع قرار دهد. دایی حالا دیگر یک چهره محبوب بین همه اقشار فوتبالی، فارغ از رنگ هاست و حضور روی نیمکت تیم پرحاشیه ای مثل پرسپولیس، دیگر چندان با کاراکتر جدید او همخوانی نخواهد داشت.

به واقع علی دایی باهوش تر از آن است که در چنین شرایطی، چراغ سبزی برای بازگشت به نیمکت باشگاه پرسپولیس نشان دهد؛ چه به لحاظ فوتبالی و چه به لحاظ جایگاه اجتماعی که او پیدا کرده، مسیله حضورش در پرسپولیس بعید به نظر می رسد. او اگر تمایلی به انجام این کار داشت، می توانست نیم فصل به جای یحیی سکان هدایت این تیم را بر عهده بگیرد، اما به درستی همان طور که ابتدای فصل گفته بود، دوست ندارد جای رفیقش (یحیی) را بگیرد. در ادامه مسیر، دوباره به درستی حاضر به جانشینی او هم نشد.

البته همه این معادلات فوتبالی، با درنظر گرفتن آن است که محدودیت های اعمال شده بر کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران برداشته شده و او نه منعی برای بستن قرارداد دارد و نه منعی برای نشستن روی نیمکت تیم پرطرفداری مانند پرسپولیس.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علی دایی؟ فکرش را هم نکنید!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علی دایی؟ فکرش را هم نکنید!"، کلیک کنید.