سموم غذایی که از آن ها بی خبریم

سموم غذایی که از آن ها بی خبریم

آفتاب نیوز :

 بسیاری از مردم از باقیمانده های شیمیایی و آلاینده هایی مانند میکروپلاستیک ها که در غذاهای ما یافت می شوند آگاه هستند اما آنچه کمتر شناخته شده، این است که وعده های غذایی ما اغلب حاوی سموم طبیعی هستند.

این سموم، ترکیبات شیمیایی هستند که گیاهان برای محافظت از خود در برابر حشرات و میکروارگانیسم ها تولید می کنند. غذاهایی مانند لوبیا و سیب زمینی نمونه های رایجی از این نوع با سموم طبیعی هستند.

نتایج نظرسنجی اخیر موسسه فدرال آلمان در ارزیابی ریسک (BfR)، آگاهی عمومی را در مورد این سموم طبیعی روشن و مشخص کرد تنها حدود 47 درصد از شرکت کنندگان از این سموم گیاهی آگاه بودند.

علاوه بر این، در حالی که آلاینده های مصنوعی مانند بقایای محصولات محافظت از گیاهان و سایر آلاینده ها مانند فلزات سنگین به ترتیب 63 درصد و 62 درصد از پاسخ دهندگان را نگران کرده است، فقط 27 درصد نسبت به سموم طبیعی ابراز نگرانی کرده اند.

پروفسور آندریاس هنسل، مدیر این موسسه، بینش کلیدی از این نظرسنجی را برجسته کرد؛ اغلب افراد خطرات طبیعی را دست کم می گیرند، در حالی که خطرات مصنوعی بیش از حد مورد تاکید آنان قرار می گیرند. این بینش به شکاف قابل توجهی در درک و درک عمومی از ایمنی مواد غذایی اشاره دارد.

این نظرسنجی همچنین فراوانی مصرف غذاهای خام گیاهی را که اغلب منابع سموم طبیعی هستند، مورد بررسی قرار داده است؛ حدود 34 درصد از پاسخ دهندگان این غذاها را به طور مکرر، 45 درصد گاهی اوقات یا به ندرت و 19 درصد به ندرت یا اصلا مصرف نمی کنند.

هنگامی که از آنان خواسته شد که غذاهای حاوی سموم طبیعی را بدون هیچ اولویتی نام ببرند، 15 درصد از پاسخ دهندگان ابتدا سیب زمینی را ذکر کردند. پس از آن گوجه فرنگی و لوبیا خام هر کدام با 9 درصد و قارچ با پنج درصد ذکر شدند.

علی رغم شیوع این غذاها در رژیم های غذایی، بیش از نیمی از پاسخ دهندگان (53درصد) اظهار کردند که در مورد سموم گیاهی اطلاعات ضعیفی دارند و تنها بخش کوچکی (هشت درصد) احساس کردند که به خوبی از آنها آگاه هستند.

اصطلاحات «پسماندها» و «آلاینده ها» اغلب در بحث های مربوط به ایمنی مواد غذایی با هم مخلوط می شوند. پسماندها به مقادیر کمی از مواد باقیمانده محصولات غذایی مانند میوه ها، سبزیجات یا غلات پس از استفاده، اشاره دارد. با این حال، آلاینده ها مواد ناخواسته ای هستند که به طور تصادفی یا به طور طبیعی یا از طریق فعالیت های انسانی وارد غذا می شوند و می توانند برای سلامتی مضر باشند.

محققان این تحقیق همچنین موضوع کپک در غذا را مورد بررسی قرار دادند که نگرانی مرتبط با حضور سموم طبیعی در مواد غذایی است. سموم کپک، حتی در مقادیر کم، هم برای انسان و هم برای حیوانات مضر است. به عنوان مثال، مربای کپک زده باید کاملا دور ریخته شود، با این حال 25 درصد از پاسخ دهندگان اعتراف کردند که فقط قسمت کپک زده را حذف کرده و بقیه را مصرف کرده اند.

به طور مشابه، هنگام برخورد با انواع توت های کپک زده، میوه های آسیب دیده نیز همین رفتار را داشتند و بیان کردند که اطراف آنها برای مصرف بی خطر هستند و 60 درصد از پاسخ دهندگان از این روش پیروی می کردند.

این یافته ها بر نیاز حیاتی برای آموزش عمومی بهتر و انتشار اطلاعات در مورد وجود و خطرات سموم طبیعی در غذاها تاکید می کند. درک این خطرات برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد ایمنی و سلامت مواد غذایی بسیار مهم است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سموم غذایی که از آن ها بی خبریم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سموم غذایی که از آن ها بی خبریم"، کلیک کنید.