سازمان جهانی بهداشت: الکل سالانه جان ۲.۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد

سازمان جهانی بهداشت: الکل سالانه جان ۲.۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که الکل سالانه نزدیک به ۳ میلیون نفر را می‌کشد و در حالی که میزان مرگ و میر در سال‌های اخیر اندکی کاهش یافته است اما همچنان «به‌طور غیرقابل قبولی» این آمار زیاد است.

به گزارش سی تی مگ، در آخرین گزارش آژانس بهداشت سازمان ملل متحد در مورد الکل و سلامت آمده است که الکل از طریق رانندگی در حالت مستی، خشونت و سوء استفاده ها و بسیاری از بیماری ها و اختلالات، سالانه باعث مرگ و میر تقریباً یک نفر از هر ۲۰ نفر در جهان می شود.

در این گزارش آمده است ۲.۶ میلیون مرگ به دلیل مصرف الکل در سال ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده است.

همچنین طبق این گزارش، تقریباً سه چهارم این مرگ‌ها در مردان بوده است.

در همین حال، «تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: مصرف مواد به شدت به سلامت افراد آسیب می‌رساند، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد و به طرز غم‌انگیزی منجر به میلیون‌ها مرگ قابل پیشگیری در سال می‌شود.

همچنین وی خاطرنشان کرد از سال ۲۰۱۰ میلادی تا حدی کاهش مصرف الکل و آسیب های مرتبط با آن در سراسر جهان وجود داشته است.

او ادامه داد: اما بار و فشار سلامتی و اجتماعی ناشی از مصرف الکل به طور غیرقابل قبولی بالاست و جوانان نیز تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، سازمان جهانی بهداشت گفت بیشترین نسبت مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در سال ۲۰۱۹ (۱۳ درصد) در بین افراد ۲۰ تا ۳۹ ساله بوده است.

نوشیدن مشروبات الکلی با تعدادی از بیماری ها از جمله سیروز کبدی و برخی سرطان ها مرتبط است.

همچنین در گزارشی که اخیرا منتشر شده، آمده است که الکل یکی از عوامل مرگ‌های زودرس در اروپا است.

سازمان جهانی بهداشت در عین حال تخمین می‌زند که در اروپا دخانیات عامل بیش از یک میلیون مرگ در سال است که ۱۰ درصد از کل مرگ و میرها در این قاره را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که نوشیدن الکل باعث بیش از ۴۰۰ هزار مرگ در سال در کشورهای این منطقه می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت از دولت‌های اروپایی می‌خواهد تا مقررات سخت‌گیرانه‌تری را در مورد نحوه بازاریابی محصولات مضر برای سلامت اعمال کنند. همچنین خواسته شده است تا اقدامات انحصاری و لابی‌گری را محدود کنند و اطمینان حاصل کنند که توافق‌های تجاری و قوانین اقتصادی در وهله اول سلامت عمومی را در نظر بگیرند.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان جهانی بهداشت: الکل سالانه جان ۲.۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: الکل سالانه جان ۲.۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد"، کلیک کنید.