زنگ خطر افزایش سن معادن در ایران به صدا درآمده است

زنگ خطر افزایش سن معادن در ایران به صدا درآمده است

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن هشدار درباره این که ذخایر معادن سطحی در کشور رو به اتمام است، گفت: معادنی که در سطح هستند، به لحاظ ذخیره محدودیت هایی دارند و همانند معادنی که در عمق هستند، ذخایر بسیار بزرگ ندارند؛ ضمن اینکه در دنیا اصولا معادن خیلی بزرگ، زیرزمینی هستند و از عمق صد متر به پایین وجود دارند.

به گزارش سی تی مگ، علیرضا شهیدی افزود: سن اکثر معادن در ایران زیاد شده و ذخایر آنها روزی به اتمام می رسد و ما باید مانند تمام کشورهای دیگر به سمت اکتشاف ذخایر پنهانی و یا ذخایری که در عمق وجود دارد، حرکت کنیم. 

وی با بیان اینکه حدود 20 سال است که از لایه ژیوفیزیک هوابرد برای اکتشاف ذخایر پنهان استفاده می کنیم، ابراز امیدواری کرد که از این روش عملیاتی در جهت افزایش ذخیره مواد معدنی بهره مند شویم، اظهار کرد: دو بالگرد برای اجرای روش ژیوفیزیک هوایی و روش مغناطیس اکتشاف مواد معدنی فلزی در اختیار داریم و این کار داخلی سازی و بومی سازی شده؛ اما با توجه به وسعت کشور نیازمند این هستیم که از ابزار بیشتری استفاده کنیم تا در زمان کوتاه تری بتوانیم اطلاعات را نسبت به وجود یا عدم وجود مواد معدنی به ویژه فلزی در زیرزمین تکمیل کنیم.

شهیدی با اشاره به برخی گفته ها درباره اینکه 90 درصد معادن کشور هنوز کشف نشده و به بهره برداری نرسیده اند، گفت: به دلیل اینکه تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و خیلی از مواد معدنی که امروزه اقتصادی هستند در گذشته غیراقتصادی بودند و حتی ممکن است تشخیص داده نشده باشند، نمی توان با قاطعیت گفت که چند درصد از معادن کشف شده و چند درصد کشف نشده است، ولی با تکنولوژی روز می توانیم حتی مواد معدنی جدیدی را اکتشاف کنیم و این همان راهکاری است که در طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در استان خراسان جنوبی از آن بهره بردیم و برای اولین بار در شرق کشور نیکل را کشف کردیم.

رییس سازمان زمین شناسی در مورد برنامه های این سازمان برای سال جاری نیز گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی را از سال 1400 آغاز کرده که امسال نیز ادامه خواهد داد.

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به برنامه هفتم توسعه کشور که به اقتصاد دریامحور توجه شده، خاطرنشان کرد: قرار بر این شده که اطلاعات پایه تمام سواحل جنوب و شمال و جزایر را که حدود 5 هزار و 800 کیلومتر طول دارد، در سه لایه رسوب شناسی، ژیومورفولوژی و ژیوشیمی مواد آلاینده انجام دهیم.

به گفته رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در سال 1402، 9 سلول را که در مجموع 27 پروژه بود در استان گیلان به صورت آزمایشی انجام دادیم و از امسال به بعد هم سعی می کنیم به صورت رسمی و در 5 سال تولید اطلاعات پایه سواحل کل کشور را داشته باشیم.  

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنگ خطر افزایش سن معادن در ایران به صدا درآمده است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنگ خطر افزایش سن معادن در ایران به صدا درآمده است"، کلیک کنید.