راه حل گران قیمت ناسا برای گردگیری در ماه

غزال زیاری : اگر با هم صادق باشیم، هیچ یک از ما از گرد و غبار و گردگیری خوشمان نمی آید؛ اما وقتی گردگیری می کنیم و لایه ضخیمی از گرد و غبار در اطراف خانه را تمیز می کنیم، این ذرات گرد و خاک پاک شده و سطح دوباره کاملا تمیز می شود. اما متاسفانه این امکان برای فضانوردان و فضاپیماها وجود ندارد و گرد و غبار موجود در اجرام دیگری مثل ماه و مریخ، به دلیل ماهیت خشن و چسبنده اش، بیشتر به منزله یک خطر و یک تهدید است.

به گزارش سی تی مگ،تفاوت بین گرد و غبار سطح ماه و سطح کره زمین در آن است که روی سطح ماه، گرد و غبارها مثل خرده های شیشه ناهموار و تیز و سوراخ کننده هستند. چارلز بولر، پژوهشگر ارشد آزمایشگاه الکترواستاتیک و فیزیک سطحی مرکز فضایی کندی ناسا در این باره چنین توضیح می دهد: « تمیز کردن سنگ پوشه (گرد و خاک سطح ماه) از روی سطوح، مشکل را بدتر خواهد کرد؛ چرا که آنها بار الکتریکی بالایی دارند و درعین حال به شدت عایق هستند.»

خاک-ماه22.jpg

او ادامه می دهد:« از همین رو در ماموریت های CLPS و Artemis، قرار گرفتن در معرض گرد و غبارهای سطح ماه، یک نگرانی بزرگ است؛ چرا که سطح ماه با آن چیزی که ما در زمین به آن عادت کرده ایم، کاملا متفاوت است. سنگ پوشه (خاک ماه)، ممکن است وارد واشرها، سی تی مگ و موم ها، دریچه ها و حتی زیستگاه فضانوردان شده و مشکلات زیادی را برای آنها و فضاپیما ایجاد کند.»

EDS، راه حل مقابله با گرد و خاک ماه

اما حالا این سوال مطرح می شود که راهکار این ماجرا چیست؟ یکی از راهکارهای ممکن برای کاهش آسیب های ناشی از این گرد و غبار، بهره گیری از تکنولوژی جدید ایرودینامیکی ناسا به نام تکنولوژی Dust Shield یا به اختصار (EDS) است.

مسیولان ناسا در مرکز کندی از سال 2004 در حال کار روی این فناوری هستند. تکنولوژی EDS از مفهوم پرده الکتریکی که در ابتدا در سال 1967 ساخته شده بود، مشتق شده و شامل ترکیبی از الکترودها و میدان های الکتریکی برای حذف گرد و غبار از اجسام مختلفی از رادیاتورهای حرارتی و پنل های خورشیدی گرفته تا لنزهای دوربین، لباس فضانوردان و چکمه و کلاه ایمنی آنهاست.

آزمایش های اولیه EDS در فضا، در اتاقک های خلا و برای حذف نمونه های غبار ماه از ماموریت های آپولو ناسا استفاده شد. اولین تست این فناوری در فضا در سال 2019 و در بخشی از ماموریت 11 ایستگاه فضایی بین المللی مواد ناسا روی درب ده ها پنل پارچه ای مختلف شیشه ای، پلی آمید و نمونه اولیه لباس فضایی انجام گرفت.

این آزمایش، بخشی از اولین ماموریت فرودگر ماه به نام Intuitive Machines بود که در جریان آن از فناوری EDS در دو لنز از ابزار سیستم دوربین EagleCam CubeSat بهره گیری شد که در ارایه برخی از مجموعه داده های قابل استفاده موفق عمل کرد.

ناسا2.jpg

ارسال تکنولوژی EDS به ماه

بررسی بعدی شامل تلاش برای ارسال EDS به سطح ماه از طریق برنامه خدمات بار تجاری ناسا در ماه خواهد بود. در این برنامه ناسا قصد دارد تا با بهره گیری از فرودگرهای تجاری ماه با هدف کمک به ماموریت های آتی برنامه آرتمیس، محموله های علمی را به سطح ماه ارسال کند.

بدین ترتیب سیستم EDS در ماموریت فایرفلای به ماه خواهد رفت و در اواخر سال 2024 روی سطح ماه قرار خواهد گرفت. در جریان این پروژه، مجموعا ده محموله به ماه ارسال خواهد شد که یکی از آنها ، نمونه اولیه سیستم EDS خواهد بود.

ناسا.jpg

بولر در این باره توضیح داد:« اعضای این تیم تلاش و فداکاری های زیادی انجام داده اند و حالا تکنولوژی EDS به عنوان فناوری پیشرو و بهترین تکنولوژی ممکن برای حذف گرد و غبار در کاربردهای فضایی به نظر می رسد و رسیدن EDS در یک محموله اختصاصی در ماموریت پیش رو به سطح ماه، یک اقدام بسیار هیجان انگیز خواهد بود.»

منبع: space

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه حل گران قیمت ناسا برای گردگیری در ماه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه حل گران قیمت ناسا برای گردگیری در ماه"، کلیک کنید.