راهکاری ساده برای پاکسازی مغز

راهکاری ساده برای پاکسازی مغز

آفتاب نیوز :

محقان دانشگاه واشنگتن به طراحی اسکنی بوسیله ام آر آی پرداخته اند که می تواند به ما در خصوص اینکه چگونه مغز خود را درطول خواب پاکسازی می کند و نیزدرک بهتر «سیستم گلیمفاتیک» بیشتر بیاموزد.

اما اهمیت سیستم گلیمفاتیک یا سیستم تصفیه کننده مغز در این است که در دو دهه اخیر مشخص شده که جمع شدن برخی پروتیین های سمی در مغز باعث بیماری های عصبی شدیدی می شود. معروفترین این بیماری ها، آلزایمر و پارکینسون است. به طور مثال نوعی پروتیین به نام «آمیلویید» (نوع بتا) به طور طبیعی در مغز تولید می شود. اگر این پروتیین توسط سیستم «گلیمفاتیک» دفع نشود، در مغز جمع و باعث بیماری آلزایمر می شود.

زمانی که شما می خوابید، مغز شما استراحت می کند و اجازه می دهد تا مایع مغزی نخاعی اضافی، از طریق آن شسته شود و مواد زاید سلولی که در طول روز انباشته می شوند را دفع کند. اگر شما به اندازه کافی نخوابید، شما تنها در معرض اینکه درست نخواهید توانست فکر کنید، قرار نمی گیرید؛ بلکه شما در معرض خطر بالاتری از افسردگی، سردرد و احتمالا زوال عقل قرار خواهید گرفت.

حال بر اساس این گزارش محققان می خواهند ببینند آیا قادر به بهبود روند گلیمفاتیک بوسیله یک «هدبند الکترونیکی» که مغز شما را تحریک می کند خواهند بود یا خیر. هدف از این کار این است که آیا می توان به پاکسازی مغز با خواب کمتر پرداخت و آیا می توان بخشی از این منافع را در حالی که شما بیدار هستید، بدست آورد.

دکتر جفری ایلیف «Jeffrey Iliff» نورولوژیست در دانشگاه واشنگتن می گوید هزینه این تحقیقات از سوی وزات دفاع آمریکا پرداخت می شود؛ چرا که بسیاری از نظامیان مشکل خواب دارند.

او همچنین گفت: چه بسیار خلبانانی که در ماموریت های بسیار طولانی پرواز می کنند، و یا افرادی در حال اعزام، که در آن فرد چهار ساعت در شب به مدت سه ماه یا نه ماه در هر بار می خوابند.

دکتر ایلیف همچنین گفت: ما به دنبال کاهش نقش خواب در زندگی مان نیستیم. ما به خواب نیاز داریم؛ نه تنها برای پاکسازی مغز، بلکه بخاطر آن که به مغز کمک می کند تا خاطرات تثبیت کند.

وی همچنین گفت: اگر می توانید به رختخواب بروید، این کار ها را هر شب انجام دهید: مصرف کافیین را محدود کنید. اگر از بی خوابی رنج می برید، گفتار درمانی کنید؛ هر چند با این حال برخی افراد نمی تواند خوب بخوابند.

دکتر ایلیف همچنین تصریح کرد: افرادی که کارگران شیفتی هستند، نمی توانند خواب عادی داشته باشند. افرادی که دچار آسیب سر شده اند، افرادی که سکته مغزی داشته اندو افرادی که تحت درمان سرطان هستند، افرادی که در حال پیر شدند هستند و افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند از جمله افرادی اند که ما نمی توانیم کار زیادی برای آن ها انجام دهیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکاری ساده برای پاکسازی مغز" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکاری ساده برای پاکسازی مغز"، کلیک کنید.