دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اهداف و نظرات و برنامه هایی در رابطه با موضوع اقتصاد به ویژه موضوع رشد اقتصادی، تورم، نقدینگی و نرخ بهره بانکی دارند.

به گزارش سی تی مگ، همزمان با آغاز تبلیغات و زمان قانونی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارات و برنامه های اقتصادی آنها در رسانه ها در حال انتشار و بازتاب است. در این میان برخی از نامزها نظرات مختلفی در رابطه با موضوع اقتصاد ایران داشته و در برخی مواد نظرات آنها بسیار به یکدیگر شباهت دارد.

امروز موضوع اقتصاد، مهم ترین مسیله کشور است. بی شک اگر نامزدی بتوانند برنامه اقتصادی مناسبی که در خور شرایط اقتصادی فعلی جامعه باشد ارایه دهند اقبال بالایی برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری به دست می آورد. با این حال می توان برخی از برنامه های آنها را در نظرات و انتقاداتی که به مسایل اقتصادی دارند، پیش بینی کرد. در این گزارش تلاش شده تا برخی از دیدگاه ها و نظرات نامزهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با مسایل کلان اقتصاد، تورم، رشد اقتصادی و نرخ بهره بانکی مطرح شود.

محمدباقر قالیباف؛ برای اجرای برنامه هفتم آمده ام

رییس فعلی مجلس شورای اسلامی و نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته در برنامه تلویزیونی گفت: یکی از ضروریاتی که احساس کردم حضور پیدا کرده و عافیت طلبی را کنار گذارم، برای اجرای برنامه هفتم است. بودجه و برنامه مرتبط با زندگی مردم است؛ بنابراین باید برنامه هفتم توسعه تغییری در زندگی مردم و معیشت آن ها و رشد و توسعه ایجاد کند.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

تاکید قالیباف این است که برخی از مشکلات باید ریشه ای حل شود و می گوید: کی قرار است تورم و گرانی و نوسانات و عدم ثبات در اقتصاد حل شود؟ حل این موارد با رسیدن به پیشرفت است که برای آن به دنبال سرمایه گذاری و تولید ثروت هستیم، بپذیریم در یک دهه گذشته متوسط سالانه رشد اقتصادی یک درصد بوده است؛ بنابراین، باید کیک اقتصاد را بزرگ کنیم که آن وقت قادر به توجه به این مشکلات هستیم.

این نامزد ریاست جمهوری با این اعتقاد که اگر تولید ثروت و رشد اقتصادی با عدالت همراه نباشد، ممکن است دوباره مشکلات سخت تری ایجاد شود، اضافه کرد: مردمی سازی شعار نیست و حقیقت و واقعیت است و حرف ما در مجلس این بود که اقتصاد با رویکرد اقتصاد مردمی پویا و مقاوم می شود.

تلاش برای افزایش سقف بودجه و مهار تورم

قالیباف سال گذشته نیز در رابطه با نرخ تورم و وام های بانکی گفت: مردم دیگر بیش از این توان گرفتن وام و پرداخت اقساط را ندارند و به همین دلیل به بانک ها مراجعه نمی کنند. رییس مجلس شورای اسلامی معتقد است: هدف مجلس مهار تورم و کمک به معیشت مردم است. وی در زمان تصویب لایحه بودجه گفت: مجلس در جریان رسیدگی به لایحه بودجه 1403 دو هدف عمده داشت که نخست، با توجه به اینکه این بودجه اولین بودجه ای است که بر اساس قانون آیین نامه جدید به شکل دو مرحله ای مصوب می شود، تلاش کردیم با قانون جدید به جلوگیری از تغییر تراز بودجه و افزایش سقف بودجه و مهار تورم پایبند باشیم.

انتقاد از ناترازی شبکه بانکی و نرخ بهره

قالیباف، ناترازی در بانک ها، مشکلات مربوط به پرداخت تسهیلات به تولید، لزوم اصلاح زنجیره تولید و بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای مهم برای اصلاح نظام بانکی، مشخص کردن نرخ کریدور بهره است. وقتی نرخ بهره بعضا تا 37 درصد می رسد، چگونه می توان در این شرایط تولید در کشور را متصور شد. حتی در بازار سرمایه، مگر امروز کسی در بازار سرمایه از 36 الی 37 درصد سود بهره می برد؟ در این شرایط رشد اقتصادی پایدار نیست.

رییس فعلی مجلس معتقد است: بااینکه در موضوه نقدینگی دچار مشکل هستیم اما اگر رشد نقدینگی از جهت کیفی، هدفمند و به سمت تولید باشد، نقدینگی در کشور دچار مشکل نمی شود.

پزشکیان: تنها 25 تا 30 درصد برنامه هفتم محقق شد

مسعود پزشکیان – دیگر نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در آغاز اظهارات خود اینطور بیان کرد که قرار نیست برنامه جدیدی بنویسد و سیاست جدیدی در کشور اجرا کند بلکه سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری روشن و مشخص است و برنامه های توسعه نیز وجود دارد بنابر این هر دولتی که سرکار آمد باید برنامه های موجود را عملی و اجرایی کند.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

وی بر این باور است که اگر 25 تا 30 درصد برنامه ششم توسعه محقق شده دلیلش این بوده که افرادی اجرای کار را بر عهده داشتند که از برنامه خبر نداشتند و هدف و سیاست را پیگیری نمی کردند و فاقد مهارت و علم اجرای کار بودند.

لازمه رشد اقتصادی سرمایه گذاری است

پزشکیان درباره برنامه هایش در خصوص رشد اقتصادی مورد اشاره در برنامه هفتم نیز گفت: اگر می خواهیم به رشد برسیم باید سرمایه گذاری انجام دهیم؛ چراکه بدون سرمایه گذاری نه اشتغال ایجاد می شود و نه تولید افزایش می یابد؛ سرمایه گذاری به این بستگی دارد که ما چه محدوده ای از بازار را در نظر می گیریم. آیا فقط کشور را می بینیم یا اینکه منطقه را نیز در نظر می گیریم؟ هرچقدر دید ما وسیع تر باشد طبیعی است رشد افزایش بیشتری را تجربه می کند.

قاضی زاده هاشمی: اختاپوس اقتصادی عامل وجود تورم مزمن

این نامزد ریاست جمهوری که با شعار «دولت مردم و خانواده» وارد شده معتقد است: در صورتی که نظام اداری کشور جراحی نشود، اقتصاد و تورم اصلاح نمی شود. لازم است خصوصی سازی انجام شود و مردم سهامداران دارایی های دولت شوند. توزیع ثروت که در مراکز کشور وجود دارد باید شامل کل کشور شود.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

وی عامل وجود تورم بالا در کشور را دخالت دولت و اقتصاد دولتی دانست و گفت: تورم مزمن 70 سال است در کشور وجود دارد و اقتصاد دولتی را به اختاپوسی تشبیه کرد که در همه جا استوار است.

ادعای جلیلی برای رشد اقتصادی بالای 8 درصد

این نامزد انتخاباتی در برنامه تلویزیونی گفت: حتما رشد 8 درصدی و حتی بیشتر از آن می تواند تحقق یابد. علاوه بر این، آن طور که در وعده های جلیلی در ادوار گذشته آمده است، وی قصد حل مشکل گرانی با استفاده از ظرفیت استان ها را داشت و اعلام کرده بود که روزانه 2000 میلیارد تومان خلق پول در کشور صورت می گیرد و با این میزان خلق پول نمی توان به طور شایسته جلوی تورم را گرفت.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

وی همچنین برای دولت خود برنامه هایی از جمله: تعامل گسترده با کشورهای خارجی،  توسعه ارتباطات با کشورهای دارای نقاط مشترک، غیرفعال سازی اهرم فشار اقتصادی دشمن برای همیشه و حل مشکل تورم با اقتصاد مقاومتی را در دستور کار دارد.

سعید جلیلی که در ادوار انتخابات حضور داشته در رابطه با موضوع تورم در کشور معتقد است: تورم خیلی قدیمی است و مخصوص این چهار سال نیست. شش برنامه پنج ساله قبل و شش برنامه بعد انقلاب وجود داشته است که باید این برنامه های آسیب شناسی شود. اینجا رفتار پوپولیستی جواب نمی دهد، بلکه موجب مزمن شدن مسایل می شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور می گوید: باید بر دولت ها نظارت شود که آیا اولویت ها را درست انتخاب می کنند یا خیر. دانشگاه می تواند اولویت ها را تعیین کرده و آنها را با دولت در میان بگذارد. او معتقد است: تورم مساله ناشناخته ای نیست و اگر روی آن تمرکز وجود داشته باشد می توان این بیماری را درمان کرد. دولت باید بر روی مسایل اصلی کشور تمرکز کند.  

محمدباقر قالیباف در آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سال 1396 گفت: امروز کشور با یک بحران اقتصادی روبرو است؛ بیکاری، رکود و گرانی. وی گفت: بحث این است که در حوزه گرانی هر چندکه می گویند تورم کنترل شده اما گرانی وجود دارد و اقلام مصرفی روزانه مردم مثل شکر از کیلویی هزار و پانصد تومان به سه هزار و پانصد رسیده است.

وی همچنین معتقد است: چنانچه بخواهیم اقتصاد کشور رشد کند باید تولید را در اولویت قرار دهیم. در این زمینه چرا نباید به تولیدکنندگان کوچک و متوسط معافیت یا تخفیف مالیاتی ارایه ندهیم.  

قالیباف در سال 1401 در جایگاه رییس مجلس شورای اسلامی به موضوع تورم و قدرت خرید مردم اشاره کرد و گفت: سیاست مجلس افزایش دریافتی مردم که باعث تورم بیشتر می شود، نیست بلکه سیاست مجلس حفظ قدرت خرید مردم است.

زاکانی از بالا بودن حجم نقدینگی در کشور و راهکار مقابله با آن می گوید

علیرضا زاکانی در مناظرات تلویزیونی سال 1400، علت بالا بودن حجم نقدینگی را چاپ پول دانست و گفت: بانک مرکزی به تقاضاهای دولت پاسخ داد و با چاپ پول آن را در بازار عرضه کرد و نتیجه آن است که دولت بدهی خود را به دولت آینده انتقال می دهد. بانک ها بدون نظارت بانک مرکزی اقدام به تولید پول می کنند و ما اکنون ابربدهکاران بانکی داریم.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

نگاه کلی پورمحمدی به مقوله اقتصاد

بیشتر نظرات پورمحمدی در رابطه با موضوعات اقتصادی متکی به شفافیت اقتصادی است. وی شفافیت اقتصادی را در راستای همخوانی بسترهای فناوری و تکنولوژی با داده های اقتصادی می داند. و معتقد است: راه مبارزه با فساد از مسیر شفافیت می گذرد. با این حال نظرات مشخصی در رابطه با موضوع تورم و رشد اقتصادی تا امروز از سوی وی مطرح نشده است.

دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم درباره رشد اقتصادی، تورم و نرخ بهره بانکی"، کلیک کنید.