دخانیات و مخاطرات آن برای مادران باردار؛ از کاهش میزان باروری تا مرگ یا سقط جنین

دخانیات و مخاطرات آن برای مادران باردار؛ از کاهش میزان باروری تا مرگ یا سقط جنین

مصرف دخانیات در زنان علاوه بر کاهش میزان باروری، خطر مرگ یا سقط جنین، از سه ماهه اول دوران بارداری را نیز افزایش می دهد.

به گزارش سی تی مگ، دکتر سلمه دادگر – دانشیار گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آمارها نشان داده اثرات مصرف دخانیات توسط مادر باردار بر نوزاد می تواند منجر به اختلالات و ناهنجاری های جنین مثل بیماری های قلبی، شکاف کام و لب و اختلالات سیستم گوارشی مثل بسته بودن مقعد و گاهی باز بودن دیواره شکم شود.

به گفته وی، در مادران مصرف کننده دخانیات، این احتمال وجود دارد که جفت سر راهی به وجود آید؛ یعنی به جای قرار گرفتن جفت بالا و در دیواره های رحم، روی دهانه رحم قرار می گیرد، که این امر با خطر افزایش خونریزی همراه خواهد بود.

دادگر، عارضه بسیار خطرناک مصرف دخانیات مادر در دوران جنینی را جدا شدن جفت قبل از زایمان عنوان کرد و افزود: در این شرایط خطر افت ضربان قلب، خونریزی های شدید و نیز از بین رفتن جنین در داخل شکم وجود دارد که می تواند برای سلامت مادر هم خطرناک باشد. همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده، افزایش فشارخون و نیز مسمومیت های دوران بارداری در زنان مصرف کننده، دیده شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در ادامه با بیان اینکه مرگ های ناگهانی نوزادی و خطر ابتلای نوزاد در آینده، در مادران مصرف کننده دخانیات بیشتر خواهد بود، اضافه کرد: مادران مصرف کننده دخانیات ممکن است دچار زایمان زودرس و انقباضات رحمی قبل از هفته سی و هفتم بارداری و نیز پاره شدن کیسه آب شوند. در این شرایط عفونت های بالا رونده به داخل رحم و نیز عوارض جدی بر سلامت نوزاد وارد می شود که نوزاد ممکن است نیاز به  NICU داشته باشد. حتی وزن این نوزادان کمتر از میزان طبیعی خواهد بود. همچنین زایمان زودرس در مادران مبتلا به دیابت، با افزایش مایع دور جنین، کیسه آب پاره شده و زایمان زودرس و نیز تولد نوزاد درشت اتفاق خواهد افتاد.

فلوشیپ پریناتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: اختلالات رشدی، رفتاری و خلقی از جمله اختلالات یادگیری، شناختی، ADHD می تواند از عوارض مصرف دخانیات در مادران مصرف کننده باشد که در آینده خانواده ها را دچار مشکل می کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دادگر گفت: برخی عوارض مصرف دخانیات با ختم بارداری، بهبود می یابند از آن جمله زایمان زودرس و مسمومیت های بارداری در صورتی که درمان به موقع و داروهای مناسب تجویز شود عارضه ای به وجود نمی آورد. همچنین برخی اختلالات ناهنجاری مثل شکاف کام و لب، بسته بودن مقعد که با جراحی نیز قابل درمان است ولی برخی نقایص قلبی- عروقی و اختلال در شریان های ریوی، قابل درمان نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی توصیه کرد: مادران سیگاری قبل از اینکه اقدام به بارداری کنند، مصرف دخانیات را ترک کنند، چرا که پاک شدن بدن از دخانیات نیاز به زمان دارد و زندگی خود را به سمت تغذیه سالم تر و زندگی بهتر هدایت کنند تا فرزندی سالم داشته باشند.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دخانیات و مخاطرات آن برای مادران باردار؛ از کاهش میزان باروری تا مرگ یا سقط جنین" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دخانیات و مخاطرات آن برای مادران باردار؛ از کاهش میزان باروری تا مرگ یا سقط جنین"، کلیک کنید.