دانشمندان احتمالا قطب نمای عصبی مغز را پیدا کرده اند

دانشمندان احتمالا قطب نمای عصبی مغز را پیدا کرده اند

محققان می گویند که یک قطب نمای عصبی انسانی را شناسایی کرده اند که الگویی از فعالیت مغز است که به جلوگیری از گم شدن انسان کمک می کند.

به گزارش سی تی مگ، به نقل از ایتنا، محققان در 6 ماه مه در مجله Nature Human Behavior گزارش دادند که برای اولین بار، قطب نما درونی انسان ها برای جهت یابی در محیط، در مغز مشخص شده است.

این کشف می تواند درک بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را افزایش دهد، که در آن مسیریابی و جهت گیری فرد اغلب مختل می شود.

شناسایی مسیری که در آن می روید بسیار مهم است. بنجامین گریفیث، محقق ارشد و روانشناس دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا، می گوید حتی اشتباهات کوچک در تخمین اینکه کجا هستید و به کدام سمت می روید، می تواند فاجعه بار باشد.

گریفیث در بیانیه ای افزود: «ما می دانیم که حیواناتی مانند پرندگان، موش ها و خفاش ها دارای مدارهای عصبی هستند که آنها را در مسیر نگه می دارد، اما به طرز شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد چگونگی مدیریت مغز انسان در دنیای واقعی داریم.»

پایان خبر سی تی مگ

ردیابی فعالیت عصبی در انسان معمولاً مستلزم آن است که شرکت کنندگان تا حد امکان ثابت بمانند، اما برای این مطالعه محققان از دستگاه های EEG سیار و ضبط حرکت برای تجزیه و تحلیل امواج مغزی افراد در حال حرکت استفاده کردند.

 

گروهی متشکل از 52 شرکت کننده سر یا چشم هایشان را حرکت دادند تا بر اساس نشانه هایی از مانیتورهای مختلف کامپیوتر، خود را جهت یابی کنند، در حالی که یک دستگاه EEG فعالیت مغز آنها را ثبت می کرد. محققان همچنین این مطالعه را با 10 شرکت کننده دیگر انجام دادند که برای نظارت بر مشکلات سلامت مغزی مانند صرع، الکترود در مغزشان کاشته شده بود.

به گفته محققان، این فعالیت یک سیگنال جهتی دقیق را در مغز نشان داد که می توان آن را درست قبل از اینکه شخص سر خود را به سمت یک سمت جدید بچرخاند، شناسایی کرد. گریفیث می گوید: «جداسازی این سیگنال ها ما را قادر می سازد تا واقعاً روی نحوه پردازش اطلاعات ناوبری و نحوه عملکرد این سیگنال ها در کنار سایر نشانه ها مانند نشانه های بصری تمرکز کنیم.»

او افزود: «رویکرد ما راه های جدیدی را برای کاوش در این ویژگی ها، با پیامدهایی برای تحقیق در مورد بیماری های عصبی و حتی برای بهبود فناوری های ناوبری در رباتیک و هوش مصنوعی باز کرده است. تحقیقات آینده این یافته ها را یک گام فراتر خواهد برد تا بفهمند مغز چگونه در زمان حرکت می کند و آیا این فعالیت مغز با حافظه مرتبط است یا خیر.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانشمندان احتمالا قطب نمای عصبی مغز را پیدا کرده اند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانشمندان احتمالا قطب نمای عصبی مغز را پیدا کرده اند"، کلیک کنید.