خوش نشینی 312 هزار ماشین فرسوده در بخش کشاورزی – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان

خوش نشینی 312 هزار ماشین فرسوده در بخش کشاورزی - خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار سی تی مگ، انجام طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و طرح های زودبازده آب و خاک یکی از مهمترین پایه های امنیت غذایی است که به گفته وزیر جهاد کشاورزی می تواند 50 میلیارد مترمکعب آب را برای بخش کشاورزی و منابع طبیعی فراهم کند.

محمدعلی نیکبخت اعلام کرد، در بارندگی های اخیر حدود 17 میلیارد مترمکعب آب در آبخیزها ذخیره شده است. در کشور 130 میلیون هکتار استعداد انجام طرح های آبخیزداری و آبخوان داری وجود دارد که تا کنون فقط در گستره 40 میلیون هکتار انجام شده است.

الزامات آبی وزارت جهاد کشاورزی

در سند ملی امنیت غذایی کشور 221 اقدام برای وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده که در حوزه آب کشاورزی، افزایش بهره وری آب و راندمان آبیاری، کاهش کل مصرف آب کشاورزی و افزایش میزان برخورداری از سامانه های نوین آبیاری از جمله تکالیفی است که بر عهده معاونت آب و خاک وزارتخانه است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره این تکالیف عنوان کرد، در سند ملی امنیت غذایی، اجرای سالانه 500 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری، افزایش بهره وری آب از 1.39 به 2.6 کیلوگرم ماده خشک بر مترمکعب، افزایش راندمان آبیاری از 45 درصد به 60 درصد، کاهش کل آب مصرفی در بخش کشاورزی از 81 میلیارد مترمکعب به 51 میلیارد مترمکعب به عنوان تکلیف وزارت جهاد کشاورزی تا پایان سال 1411 آمده است.

صفدر نیازی شهرکی با اشاره به برنامه هفتم توسعه اظهار کرد که اجرای سالانه 350 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری جز تکالیف وزارت جهاد کشاورزی است و برای اجرای آن منابع مالی مناسب باید فراهم شود.

خوش نشینی فرسوده ها

اهمیت محیط زیست در تامین سلامت جامعه انسانی بر کسی پوشیده نیست. همچنین محدود بودن منابع خدادادی ضرورت مدیریت استفاده در راستای توسعه پایدار و بازیابی آنها را برای تمام تولیدکنندگان کشاورزی و صنعتی را الزام کرده است. فرسودگی ناوگان حمل و نقل درون شهری، برون شهری و ماشین آلات کشاورزی، راه سازی، صنعتی و معدن سبب شده تا مصرف سوخت در ایران بالا باشد و به همان نسبت به آلودگی هوا افزوده شود.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به 600 تراکتور فعال در کشور اظهار کرد، 55 درصد تراکتورهای موجود کشور سن بالای 13 سال دارند و 60 درصد کمباین ها معادل 12 هزار دستگاه فرسوده هستند.

کریم ذوالفقاری درباره ضایعات بخش کشاورزی به دلیل فرسودگی ماشین آلات گفت، در حال حاضر 20 میلیون غلات در کشور برداشت می شود. اگر به دلیل فرسودگی برداشت محصولات فقط یک درصد از غلات که معادل 200 هزار تن می شود از بین برود با همان عدد می توان بخشی از نوسازی ناوگان کمباین را انجام داد.

در بحث سوخت هم تراکتور به طور میانگین سالانه 800 ساعت فعالیت دارد و اگر به سن فرسودگی رسیده باشد هر ساعت 3.5 لیتر سوخت اضافه دارد که اختلاف سوخت ماشین آلات با عمر مفید و فرسودگی 300 هزار دستگاه عدد بزرگی می شود.

به گفته این مسوول دولتی، 2.9 میلیون لیتر سهم کشاورزی در سوخت است که امسال با کاهش 400 میلیون لیتری به 2.2 درصد رسیده است. همچنین 1.9 درصد گاز، 4.4 درصد سوخت مایع و 14 درصد برق کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود.

گلایه از عدم پرداخت تسهیلات اختصاص یافته

ذوالفقاری درباره پروژه های صنایع تبدیلی و تکمیلی هم اظهار کرد، نزدیک به 350 هزار میلیارد تومان پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی در حال اجرا است.

در حوزه صنایع، یکی از بخش های سودآور بخش کشاورزی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که برای ایجاد و تکمیل زیرساخت ها اعتبار زیادی نیاز دارد اما سودآور است.

در سرمایه گذاری بخش کشاورزی به ویژه صنایع تبدیلی بسیار گلایه مندیم و انتظار داریم اتفاقی که در برنامه ششم توسعه رخ داد در برنامه هفتم تکرار نشود.

بر اساس قانون برنامه ششم قرار بود 15 درصد از منابع داخلی بانک های غیر تخصصی در اختیار بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن قرار گیرد که از این عدد فقط 4 درصد محقق شد.

به گفته وی، سرمایه گذار بخش کشاورزی انتظار پرداخت تسهیلات ویژه ندارد از پرداخت وام با بهره 23 درصد هم راضی است اما در این حوزه کم کاری می شود. در حال حاضر برخی پروژه های صنایع تبدیلی و تکمیلی تا 90 درصد انجام شده و نیاز است با پرداخت تسهیلات به بهره برداری برسد که ضمن اشتغالزایی منجر به تضمین امنیت غذایی می شود.

وضعیت بازار کالای اساسی

دام سبک: بازار گوشت قرمز دچار نوسان بسیار بوده و قیمت هر کیلو گرم گوشت گوسفند از 650 تا 950 هزار تومان در نوسان است.

همچنین در حالی که در این مقطع زمانی بره های پرورشی اسفند ماه وارد بازار دام شده است و قیمت دام زنده نسبت به اسفند حدود 30 هزار تومان پایین تر آمده بازار گوشت دچار چسبندگی قیمت شده و تغییری در نرخ گوشت قرمز رخ نداده است.

رصد بازار دام زنده نشان داد هر کیلو گرم دام سبک زنده بین 210 هزار تومان (میش) تا 270 هزار تومان (بره 6 ماهه) متغیر است.

دام سنگین: مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور درباره قیمت دام سنگین در کشور با اشاره به هر کیلو گرم دام سنگین به طور میانگین بین 190 تا 200 هزار تومان، اظهار کرده متولیان امر در این بخش نسبت به مشخصات تولید صنعت دامپروری آگاه نیستند و سیاست گذاری های انجام شده روند رو به بهبودی را نشان نمی دهد.

مجتبی عالی معتقد است، گزارش ها از تعداد دام سنگین با وضعیت قیمتی آن در بازار گوشت قرمز همخوانی ندارد.

جوجه یک روزه: بر اساس تاکید مدیر کل امور طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی امسال قیمت جوجه یک روزه افزایش پیدا نمی کند.

روح الله زحمت کش عنوان کرد که بیش از یک میلیارد و 700 میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور پیش بینی شده که باید با حاشیه سود منطقی توزیع شود.

نرخ جوجه در بازار هم برخی نژادها و سویه ها حدود 12 تا 13 هزار تومان است و بعضی نژادها هم بین 25 تا 26 هزار تومان قیمت گذاری شده است؛ اما به طور میانگین نرخ آن بین 16 تا 24 هزار تومان متغیر است.

دبیر انجمن صنفی جوجه یک روزه گفت، در سال جاری هم بر اساس برنامه ریزی انجام شده ماهانه 150 میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور صورت می گیرد.

همچنین با توجه به بازسازی گله های مولد که در حال حاضر بخشی از آن به وسیله واردات تامین می شود، از ماه آینده واردات روند کاهشی داشته و در نیمه دوم سال با توجه به مازاد تولید جوجه جز صادرکننده تخم مرغ نطفه دار خواهیم بود.

گوشت مرغ: هر کیلو مرغ در پروتیین فروشی ها حدود 87 هزار تومان قیمت گذاری شده و نرخ گوشت مرغ بسته بندی شده در فروشگاه های زنجیره ای بیش از 92 هزار تومان است.

صادرات گوشت مرغ به شکل محدود با جمع آوری مرغ مازاد بازار آغاز شده و این امر نرخ هر کیلو گرم گوشت مرغ را از 78 هزار تومان هفته گذشته به 87 هزار تومان در هفته جاری تغییر داده است.

گوجه فرنگی: نرخ گوجه فرنگی و پیاز از اواخر فروردین روند افزایشی داشت به طوری که گوجه فرنگی هر کیلو گرم به بیش از 32 هزار تومان رسید در حالی که در اسفند این محصول حدود 16 تا 20 هزار تومان بود.

مصطفی دارایی نژاد، رییس پیشین اتحادیه بار فروشان اعلام کرد، اسفند ماه سال گذشته هشدار دادم و اعلام کردم برای چند ماه آینده نسبت به قیمت پیاز و گوجه فرنگی نگران هستم.

پاکستان و هند کشورهایی هستند که خود تولیدکننده پیاز هستند اما به دلیل کمبود، صادرات خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس ممنوع کردند در حالی که ما به راحتی اجازه صادرات دادیم و هنوز هم ادامه دارد. این شد که در اواخر فروردین شاهد افزایش برخی محصولات از جمله پیاز و گوجه فرنگی بودیم.

وی اعلام کرد در این هفته قیمت گوجه فرنگی و ماه آینده نرخ پیاز کاهش می یابد که این امر در خصوص گوجه فرنگی محقق شد و هر کیلو گرم گوجه فرنگی با کاهش حدود 30 درصدی به 22 هزار تومان رسید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خوش نشینی 312 هزار ماشین فرسوده در بخش کشاورزی – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خوش نشینی 312 هزار ماشین فرسوده در بخش کشاورزی – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.