تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار؛ از کدام یک بخریم؟ – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری سی تی مگ، دو مورد از مهم ترین مصالحی که روی قیمت مسکن تاثیر می گذارید، تیرآهن و میلگرد است. بنابراین بسیاری از سازندگان به دنبال روشی هستند تا این مصالح را با قیمت مناسب تری بخرند تا هزینه های پروژه کمتر شود. به همین دلیل، مهم ترین سوال افراد این است که خرید میلگرد از کارخانه بهتر است یا از بازار آزاد؟
آیا می دانید تفاوت قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد چقدر است و اینکه چه عواملی روی قیمت میلگرد در بازار آزاد و بورس کالا تاثیر می گذارد؟

قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار چطور تعیین می شود؟

تعیین قیمت مقاطعی مانند میلگرد در هر بازاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت میلگرد و تصمیم گیری برای خرید میلگرد، میزان عرضه و تقاضا در بازار است. زمانی که میزان عرضه کمتر از تقاضا باشد، قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا می کند. البته عوامل دیگری نیز روی قیمت این محصول تاثیرگذار هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

قیمت مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه مانند زغال سنگ، سنگ آهن و فولاد خام به صورت مستقیم روی قیمت میلگرد و دیگر مقاطعی که در ساخت آن ها از این 2 ماده استفاده می شود، تاثیر می گذارد. کاملاً طبیعی است که با افزایش نرخ مواد اولیه، قیمت محصول نهایی تولیدی نیز افزایش پیدا کند.

قیمت دلار و نوسانات بازار ارز

قیمت برخی از مقاطع فولادی به نرخ دلار وابسته است. بنابراین تولیدکننده ها برای واردات مواد اولیه مصرفی باید مبلغ بیشتری را به دلار تبدیل کنند تا بتوان آن ماده اولیه را خریداری کرده و وارد خط تولید کرد. به این دلیل کوچک ترین تغییری در نرخ ارز روی بهای محصول نیز تغییر ناگهانی ایجاد خواهد کرد.

میزان عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا از جمله مهم ترین عوامل در تعیین قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار هستند. در نتیجه هر زمان میزان عرضه در بازار آهن بیشتر از تقاضا باشد، قیمت میلگرد نیز کاهش پیدا خواهد کرد و بالعکس.

کارمزدها در بازار بورس کالا

میلگرد در بازار بورس ایران در گروه اصلی فولاد و زیرگروه مقاطع طولی قرار گرفته و قیمت آن به صورت رقابتی تعیین خواهد شد و کارمزدهایی که از مشتری دریافت می شود روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد. کارمزدهای بورس برای معامله میلگرد به شرح زیر هستند.

0.04% از ارزش معامله برای کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار؛

0.06% از ارزش معامله برای کارمزد شرکت بورس کالا؛

0.18% ارزش معامله برای کارگزار.

تفاوت قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار چقدر است؟

در روزهای آغازی خرداد 1403، میانگین قیمت میلگرد 12 در بازار آزاد با ارزش افزوده، حدود 26.000 هزار تومان بود. این در حالی است که قیمت میلگرد در بورس چند درصد پایین تر از قیمت بازار است.

قیمت میلگرد در بورس کالا به دلیل حذف دلالان و واسطه های بازار فولاد، حدود 7% تا 11% ارزان تر از قیمت میلگرد در بازار آزاد است. اما نکته اصلی اینجاست که خرید میلگرد از بازار بورس، شرایط، ضوابط و سختی های خود را دارد.

لازم است بدانید که این چند درصد تفاوت قیمت میلگرد در بازار و بورس در خریدهای با حجم بالا مبلغ قابل توجهی خواهد بود.

در جدول زیر می توانید نمودار نوسانات قیمت میلگرد 12 یکی از کارخانجات تولیدی ایران را ببینید.

نمودار قیمت میلگرد

مزایا و معایب خرید میلگرد از بورس کالا و بازار آزاد

برای درک بهتر تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار و انتخاب بهترین بازار برای خرید این محصول، باید مزایا و معایب هر بازار را به درستی بررسی کرد.

مزایای خرید میلگرد از بورس کالا

خرید مستقیم و حذف واسطه ها: در بورس کالا، افراد می توانند به صورت مستقیم از کارخانه خرید کنند و در نتیجه دست دلالان از بازار کوتاه خواهد شد.

قیمت قابل پیش بینی: قیمت مقاطع فولادی مانند میلگرد در بورس کالا باتوجه به قیمت شمش فولاد تعیین شده و اگر دانش کافی از این بازار داشته باشید، به راحتی می توانید قیمت حدودی این مقاطع را پیش بینی کنید.

قیمت پایین تر از بازار آزاد: همان طور که در بخش قبلی اشاره شد، قیمت میلگرد در بورس کالای ایران به دلیل کوتاه کردن دست واسطه ها و دلالان، بین 7% تا 11% پایین تر از قیمت آن در بازار آزاد است.

تضمین کیفیت محصول نهایی: باتوجه به اینکه میلگرد در بازار بورس کالا مستقیماً از کارخانه خریداری می شود، بنابراین خریدار همواره از تضمین کیفیت محصول نهایی مطمین خواهد بود.

معایب خرید میلگرد از بورس کالا

حجم خرید: لازم است بدانید که خرید از بورس باید در حجم بالا انجام شود، بنابراین این بازار برای افرادی که نیاز به حجم پایینی از میلگرد دارند، مناسب نخواهد بود. حداقل حجم خرید محصولی مانند میلگرد از بورس کالا، 20 تن است.

عدم تناسب میان عرضه و تقاضا: گاهی میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا با یکدیگر متناسب نیستند و همین موضوع باعث می شود برخی افراد نتوانند میلگرد با قیمت مناسب خریداری کنند.

فرایند پیچیده خرید: خرید میلگرد از بازار بورس کالا نیازمند دریافت کد بورسی، ارایه مدارک، دانش خرید از بورس و همین طور طی کردن مراحل خاصی است که فرایند خرید این محصول از این بازار را برای برخی از افراد دشوار می کند.

مزایای خرید میلگرد از بازار آزاد

امکان خرید با حجم پایین: برخلاف بورس کالا، امکان خرید میلگرد با هر حجمی از بازار آزاد وجود دارد.

تنوع محصول و برند: تمامی کارخانه های تولید مقاطع فولادی در بازار بورس حضور ندارند، بنابراین امکان خرید از تمامی برندها وجود ندارد. اما تنوع محصول و برند در بازار آزاد زیاد است.

فرایند ساده خرید: خرید از بورس کالا مراحل، شرایط و دشواری های خاص خود را دارد، اما خرید از بازار آزاد بسیار ساده بوده و تنها کافی است از مجموعه ای معتبر که تمرکز و تخصص خود را روی بازار آهن و فولاد گذاشته است خرید کنید.

معایب خرید میلگرد از بازار آزاد

قیمتی بالاتر از بورس: قیمت بازار آزاد میلگرد به دلیل وجود واسطه ها و دلالان معمولاً بین 7% تا 11% بالاتر از قیمت میلگرد در بورس کالا است. به عبارتی، وجود دلالان مهم ترین عامل تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار است.

شفاف نبودن قیمت ها: معاملات بازار آزاد به دلیل عدم نظارت اصولی و مستمر، شفاف نیستند. بنابراین مانند بورس نمی توان از روی قیمت شمش فولاد، قیمت میلگرد را در بازار آزاد پیش بینی کرد.

قیمت میلگرد

میلگرد را از بورس کالا بخریم یا بازار آزاد؟

همان طور که مطالعه کردید، خرید میلگرد از بازار آزاد و بورس کالا مزایا و معایب خود را دارد. بنابراین نمی توان برای همه کسب وکارها یک نسخه پیچید که باید از کدام یک خرید داشته باشند. تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد که معمولاً بین 7% تا 11% است، شاید مهم ترین عامل برای خرید برخی از کسب وکارها از بورس باشد اما تنها به این شرط که حجم سفارش بالاتر از 20 تن باشد. اگر نیاز به میلگرد در حجم کمتر از 20 تن داشته باشید، باید بازار آزاد را انتخاب کنید.

در این راستا بهتر است با مراکز معتبر و شرکت هایی معامله کنید که تمرکز خود را به صورت تخصصی روی بازار فولاد و آهن گذاشته اند. بازرگانی فولاد آیرومارت یکی از بزرگ ترین مجموعه های عرضه انواع میلگرد، تیرآهن، لوله و ورق با سایزها و برندهای مختلف است که برای استعلام قیمت لحظه ای میلگرد و سایر مقاطع فولادی می توانید به سایت این مجموعه مراجعه کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری سی تی مگ در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار؛ از کدام یک بخریم؟ – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تفاوت قیمت میلگرد در بورس و بازار؛ از کدام یک بخریم؟ – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.