برنامه ویژه ای برای شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران داریم

برنامه ویژه ای برای شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران داریم

آفتاب نیوز :

علی آبادی وزیر صمت امروز در نخستین رویداد بین المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران که به میزبانی جزیره قشم در حال برگزاری است، اظهار کرد: دریا از بسیاری جهات برای ما حایز اهمیت است. از بعد حمل و نقل ارزان ترین است و تنها راه حل اقتصادی انتقال های بزرگ بشمار می رود و محیط زیست کره زمین به آن وابسته است.

به گفته وی، زیست در کره زمین بدون دریا میسر نیست و باید هر عملی در ارتباط با این زمین با لحاظ ساختن محیط زیست و صیانت از آن مورد نظر قرار گیرد.

وزیر صمت به نقش دریا در تامین آب شرب اشاره و از برنامه ویژه این وزارتخانه برای شیرین سازی سالانه دو میلیارد متر مکعب آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران خبر داد و عنوان داشت: از جنبه های اقتدار و امنیت نیز دریا برای ما بسیار مهم است و می تواند مبنای صلح و دوستی با همسایگان باشد.

علی آبادی به ابعاد گردشگری و اثربخشی آن در اقتصاد کشور ها نیز اشاره و خاطرنشان کرد: زیست بوم خوبی برای زندگی ما نیز بشمار می رود، اما ما از آن کمتر بهره برده ایم.

وی آشنایی با دانش دریایی را ضرورتی جدی برای بهره مندی از ظرفیت های دریا برشمرد و از دانشگا ها خواست به سمت و سوی رشته های دریاپایه و صنایع دریایی حرکت کنند و فناور های مرتبط با دریا را توسعه داده و شرکت های دانش بنیان خویش را پیرامون دریا توسعه دهند.

علی آبادی همچنین از سیاست های کلی ابلاغی پیرامون اقتصاد دریا به عنوان سندی جامع و در برگیرنده یاد کرد که می تواند مبنای بسیاری از اقدامات با این رویکرد باشد.

وزیر صمت به نقش اقتدار آفرین دریا بخصوص در تعامل با کشور های پیرامونی برای زمینه سازی به منظور فعالیت سالم بخش های مختلف نیز اشاره و تاکید کرد: اقتصاد و آمایش متناسب با ظرفیت های هر منطقه نیز از کارکرد های مهم دریا و نقش آن است.

وزیر صمت از موقعیت راهبردی ایران در دریا های منطقه نیز به عنوان عامل موثر در اقتصاد دریامحور نام برد و وجود بیش از 5 هزار کیلومتر ساحل را نیز از جمله ظرفیت های ارزشمندی یاد کرد که می توان با استفاده از آن ها به تحولی بزرگ در اقتصاد کشور رقم زد.

وی به توسعه ناوگان دریایی به عنوان یکی دیگر از بستر ها نام برد و گفت: در زمینه توسعه ناوگان تا 20 میلیارد دلار، در حوزه شیلات تا 10 میلیارد دلار و در حوزه فراساحل تا 50 میلیارد دلار امکان تعریف پروژه وجود دارد که برای تحقق آن ها باید ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهیم.

علی آبادی بیان کرد: آمادگی داریم تا به بخش خصوصی در زمینه ساخت شناور های صیادی، تجاری و تفریحی میدان هرچه بیشتری دهیم تا این بخش بیش از پیش رشد کند.

وزیر صمت همچنین بر اهتمام ویژه به منظور حمایت از صندوق توسعه دریایی تاکید و ساخت دکل های حفاری دریایی را از دیگر شقوق این بخش برشمرد و تصریح کرد: ما امروز در کشور قابلیت و امکان تامین پیشرانه های دریایی از 3 هزار اسب تا 4 هزار اسب و امکان ساخت توربین های دایرکت درایو را در داخل کشور داریم و توسعه آن ها را با مشارکت بخش خصوصی دنبال می کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه ویژه ای برای شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران داریم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه ویژه ای برای شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران داریم"، کلیک کنید.