برای آنهایی که انتخابات را بی فایده می دانند

برای آنهایی که انتخابات را بی فایده می دانند

با 40 درصد مشارکت هم رییس جمهوری انتخاب می شود و از همان اختیار و قدرتی برخوردار است که دیگری با مشارکت 80 درصدی به کرسی ریاست رسیده است. حتی اگر در دو سه دوره قبلی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به بهانه عدم امکان انتخاب مناسب، انگیزه کمتری برای حضور در عرصه برای عده ای وجود داشته حال، اما باید انگیزه مند در صحنه حاضر شوند و قدرت اراده خود را نشان دهند.

به گزارش سی تی مگ، فتح الله جوادی در یادداشتی در اطلاعات آنلاین نوشت: همه آنها که گمان می کنند شرکت در انتخابات فایده ای ندارد و فقط نمایشی برای مردمسالاری است، بهتر است به تغییراتی که در دوره های مختلف حاکمیّت اجرایی روسای جمهوری در کشور به وجود آمده، به ویژه به شاخص های اقتصادی و آمارهای بانک مرکزی و مرکز ملی آمار مراجعه کنند که در همین ساختار و با وجود همه نقدهایی که به نحوه حکمرانی و ساختار آن دارند (درست یا نادرست) شاهدش بوده ایم. آیا روند امور در همه دولت ها یکسان بوده است؟ اتفاقاً قدرت رییس جمهوری در همین ساختار، کم نیست؛ همانطور که نقش مجلس و پارلمان هم. می توان با مراجعه به نمایه ها و آمارهای مختلف در دوران مختلف این تغییرات را دید.

به گمان من با تجربه ای که از حاکمیّت یکدست به دست آمده، همگان حتی در سطح بالای نظام به این نتیجه رسیده اند که خالص سازی و حکومت یکدست، راهکار کارآمدی برای اداره کشور نیست؛ چرا که موقعیت و شرایط و امکانات کشور هم به گونه ای نیست که بتوان بدون مشارکت حداکثری و کمک گرفتن از تمامی ظرفیت های انسانی و فکری و مادی جامعه، برابر بحران هایی که ملک و ملّت با آن روبروست مقابله و آنها را به درستی مدیریت کرد.

نوع انتخاب شورای نگهبان هم مویّد فهم بهتر این گزاره در شرایط فعلی است که امکان حضور بیشتر و مشارکت افزون تر را فراهم سازد. شاید بگوییم افراد بیشتری هم هستند که می توانستند در این فهرست باشند تا سبد انتخاباتی جذاب تر و پررنگ تر و متنوع تری پیش رویمان باشد.

قطعاً تعداد افراد شایسته ای که می توانستند در این فهرست قرار گیرند محدود به همین 6 کاندیدا نیست، اما مهم این است که همین افراد هم نمایندگان بخش قابل توجهی از گروه ها و احزاب و گرایش های فکری و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی موجود در جامعه هستند که می توانند مورد گزینش قرار گیرند. 

بخشی از مشکلاتی که جامعه دچار آن است اتفاقاً محصول عدم شرکت در انتخابات است که باعث می شود آنها که از حضور حداقلی مردم با شوق و ذوق استقبال می کنند، راحت تر به کرسی قدرت برسند. حال وقتی فرصت انتخاب بهتر پدید آمده چرا باید قهر کرد و آنها که قهر را یک مبارزه مدنی تفسیر می کنند باید به این هم بیندیشند که آیا نتیجه قهر آنان ثمری در برداشته یا آنها را که اتفاقاً از این قهر استقبال می کنند به منزل مقصود رسانده است؟

با 40 درصد مشارکت هم رییس جمهوری انتخاب می شود و از همان اختیار و قدرتی برخوردار است که دیگری با مشارکت 80 درصدی به کرسی ریاست رسیده است. حتی اگر در دو سه دوره قبلی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری به بهانه عدم امکان انتخاب مناسب، انگیزه کمتری برای حضور در عرصه برای عده ای وجود داشته حال اما باید انگیزه مند در صحنه حاضر شوند و قدرت اراده خود را نشان دهند.

کشور بی تردید نیازمند تحول در نحوه حکمرانی و اصلاح ساختارهایی است که عامل به وجود آمدن بحران ها و ابربحران ها به حساب می آیند. به ویژه در حوزه اقتصاد و رفع ناترازی های وحشتناک به جراحی های سخت محتاج است؛ از بحران محیط زیست و فرونشست گرفته تا ناترازی نظام بانکی، ناترازی منابع و مصارف بودجه، ناترازی نظام بانکی، ناترازی نگران کننده صندوق های بازنشستگی، ناترازی انرژی که کاملاً به مرزهای خطر رسیده است.

در کنار اینها رشد فاصله های طبقاتی که هیچ نسبتی با عدالت ندارد، توزیع ناعادلانه ثروت و فرصت، یارانه های ناعادلانه و توزیع وحشتناک رانت قانونی و غیرقانونی که هر دو فساد آمیزند، تورم مزمن که چسبندگی عجیب و غریبی یافته و در پنج، شش سال اخیر از متوسط 40 درصد پایین نیامده که در تاریخ ایران بی سابقه است، مشکل پنهان استهلاک سرمایه در کشور، استمرار وابستگی به نفت و انرژی های فسیلی که آینده روشنی برایش نیست و رفته رفته باید با آن خداحافظی کرد و مشکل جوانان و امید به آینده، مهاجرت نخبگان، ازدواج، مسکن و … همه اینها نیازمند توجه و تغییر در نحوه فهم و مدیریت آنها و اصلاحات ساختاری است که رییس جمهوری و تیم اجرایی او نقشی مهم در این امر دارند. امید اینکه در سالی که نام تاکید بر مشارکت مردم بر پیشانی خود دارد، شاهد مشارکت حداکثری در این امر مهم باشیم.   

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برای آنهایی که انتخابات را بی فایده می دانند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برای آنهایی که انتخابات را بی فایده می دانند"، کلیک کنید.