ایران 100 تولیدکننده موبایل دارد و کره جنوبی فقط یکی!

ایران 100 تولیدکننده موبایل دارد و کره جنوبی فقط یکی!

«100 شرکت در سال 1402 برای تولید گوشی تلفن همراه درخواست مجوز کرده و با دریافت برخی حمایت ها و تسهیلات، فعالیت خود را آغاز کرده اند». این ها صحبت های «سید حسین سادات حسینی»، رییس کمیسیون تخصصی موبایل و لوازم جانبی اتاق اصناف است؛ همان شخصی که اندکی قبل گفته بود: «واردکننده های مونتاژکار خود را به عنوان تولیدکننده معرفی کرده اند و به دنبال ایجاد انحصار در بازار هستند».

به گزارش سی تی مگ و به نقل از مجله سی تی مگ، هرچند ممکن است همه این شرکت ها، محصولشان را به بازار عرضه نکرده باشند اما 100 واحد تولیدکننده موبایل عدد بسیار بالایی است، نه فقط برای کشوری مانند ایران، بلکه برای پیشروترین کشورهای این حوزه. برای درک بیشتر شگفتی این میزان تولیدکننده داخلی، بد نیست بدانید طبق اعلام موسسه تحقیقاتی Counterpoint، درحال حاضر 250 برند تولیدکننده موبایل در سراسر جهان فعال هستند، درحالی که این رقم در سال 2017 حدود 700 برند بوده است. می بینیم که نه تنها با گذشت زمان، تولیدکنندگان موبایل رشد نکرده اند، بلکه اکثر آن ها به این نتیجه رسیده اند که بهتر است درهای کارخانه شان را ببندند و در این جمع، نام های بزرگی مانند ال جی، مایکروسافت و زیمنس هم به چشم می خورد.

در فهرست 250 تولیدکننده جهانی موبایل، تنها نام های GLX، صاایران، ایکس ویژن و جی پلاس از ایران دیده می شود. اگر 96 تولیدکننده دیگر ایرانی را در میان 250 برند در سراسر جهان در نظر بگیریم، به این معنی است که 29 درصد تولیدکنندگان موبایل دنیا در ایران هستند.

کره جنوبی تنها یک برند تولیدکننده گوشی دارد

اوضاع از این هم عجیب تر است. کره جنوبی درحال حاضر تنها یک برند تولیدکننده تلفن همراه دارد: سامسونگ که پرتکرارترین نام در سراسر جهان است. در ژاپن 12 برند فعالیت می کنند و این رقم در آمریکا، 11 است. تنها 40 کشور از حدود 200 کشور در جهان موبایل تولید می کنند.

100 تولیدکننده موبایل در ایران بیش از آنکه شگفت انگیز باشد، نگران کننده است. نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی چندین سال است بر طبل تولید موبایل داخلی می کوبند اما این بار انگار شرایط متفاوت است و عزمی جزم برای تسلط موبایل ایرانی بر بازار وجود دارد. علاوه بر این ها، بر اساس تکلیف قانونی «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» تا سال 1404 باید 20 درصد بازار تلفن همراه در دست گوشی های ایرانی با سیستم عامل داخلی باشد.

در این شرایط طبیعی است مردم نگران باشند بلای بازار لوازم خانگی و خودرو، این بار موبایل هایشان را نشانه بگیرد. البته گله مردم از خودرو و لوازم خانگی در مورد کیفیت و قیمت است اما زمانی که صحبت از دستگاهی مانند موبایل می شود، دغدغه های امنیتی، محدودیت و قطعی اینترنت، حریم خصوصی و مانند این ها هم مطرح می شود.

درست مانند شبکه ملی اطلاعات که بسیاری به آن طرح ملی کردن و بستن اینترنت می گویند، مسیولان، از هر طیف و جناح سیاسی تنها تکذیب می کنند ولی نمی شود مردم را برای این نگرانی هایشان سرزنش کرد، چراکه اگر روزی واردات موبایل خارجی محدود شود یا تعرفه های سنگین برای واردات وضع کنند، شاید بسیاری از مردم ناراضی باشند اما هیچ کس تعجب نخواهد کرد زیرا اولین بار نخواهد بود که با چنین ممنوعیت هایی مواجه می شوند.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران 100 تولیدکننده موبایل دارد و کره جنوبی فقط یکی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران 100 تولیدکننده موبایل دارد و کره جنوبی فقط یکی!"، کلیک کنید.