اولین جشنواره گندم و نان جیرفت برگزار شد+ فیلم

سی تی مگ/کرمان در اولین جشنواره ملی گندم و نان در جیرفت بر نقش بی بدیل جامعه زنان روستایی در برگزاری جشنواره ها تاکید شد که به عنوان تولیدکنندگان در رونق مشاغل خرد خانگی گام های مثبتی برداشته اند.

مدیر ترویج کشاورزی جنوب کرمان امروز 31 فروردین ماه در آیین اولین جشنواره ملی گندم و نان که به میزبانی دهستان رضوان (روستای سرآسیاب) جیرفت برگزار شد، گفت: زنان همواره پای ثابت برگزاری جشنواره ها به عنوان تولیدکنندگان در رونق مشاغل خرد و خانگی موفق عمل کرده اند که یکی از اهداف برگزاری جشنواره ها، حمایت از همین قشر است.

مهدی میجانی از مشارکت 15 نفر از زنان روستایی در پخت نان های محلی و بومی در برگزاری جشنواره گندم و نان تقدیر کرد و افزود: با دستان زنان روستایی نان های محلی از جمله تنوری، تابه ای، تیری، روغن جوشی و کماچ سهن پخت و از شرکت کنندگان در جشنواره پذیرایی شده است.

مدیر ترویج کشاورزی جنوب کرمان ظرفیت های باغی دهستان رضوان را 190 هکتار انواع مرکبات قابل توجه دانست که در تامین امنیت غذایی کشور موثر است و گفت: تعداد 15 رشته قنات و 150 کلونی زنبور عسل و … از جمله ظرفیت هایی هستند که در کنار خرده فرهنگ ها معرفی می شوند.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی نیز با اشاره به اینکه جشنواره گندم و نان فرصت خوبی برای معرفی داشته های محلی و منطقه ای است که باید همچنان در دستور کار باشند و گفت: گندم از جمله محصولاتی است که به آن زکات تعلق می گیرد.

حجت الاسلام سیدبهروز حسینی همچنین با اشاره به زکات مستحبی افزود: نباید از این مسیله به عنوان امر خداوند غافل بشویم.

جهش تولید با مشارکت مردم نمود عملی دارد

به گزارش سی تی مگ، رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان موفقیت در برگزاری جشنواره ها را مرهون همکاری بین بخشی دانست که با پیگری مرکز ترویج در دست اجرا هستند.

احمد احمدپور برگزاری جشنواره روستایی و عشایری را در منطقه رمون از جمله برنامه های فرهنگی و هنری دانست که مورد استقبال عمومی قرار گرفت و گفت: در کنار معرفی خرده فرهنگ ها و ظرفیت های هر منطقه ای باید زمینه نشاط اجتماعی را نیز فراهم کنیم و جشنواره آواها و نواهای روستایی و عشایر نمونه بارز این مهم است.

اولین جشنواره گندم و نان جیرفت برگزار شد+ فیلم

وی از برگزاری جشنواره ملی گیاهان دارویی طی دو هفته آینده خبر داد که در بخش جبالبارز شمالی به صورت متنوع و گسترده ای برگزار خواهد شد و اظهار کرد: هدف از برگزاری جشنواره ها اول معرفی ظرفیت ها و چالش است و دیگر ترویج خرده فرهنگ های محلی و بومی.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان جهش تولید را مستلزم مشارکت مردم و بخش کشاورزی دانست که بخشی از آن توسط زنان روستایی محقق می شود و افزود: بخش کشاورزی یکی ازمولفه های مهم در تحقق شعار سال بشمار می آید که می طلبد برنامه ها، فعالیت ها و تلاشمان را مضاعف کنیم.

احمدپور 98 درصد فعالیت بخش کشاورزی را خصوصی دانست و گفت: هیچ هدفی بدون مشارکت مردم محقق نخواهد شد و بدون همکاری مردم نمی وانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

وی تولید گندم را در سال زراعی گذشته 200 هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به اقدامات انجام شده پیش بینی می شود در سال زراعی جدید مشابه سال قبل در تولید گندم پیشگام باشیم و سهم خود را در تامین امنیت غذایی ادا کنیم.

احمدپور با ابراز خرسندی از افزایش میزان تولیدات زراعی و باغی در جنوب کرمان گفت: اکنون میزان تولیدات از مرز پنج میلیون تن گذشته و از همه ظرفیت ها برای عملی کردن سیاست های کلی وزارت جهاد کشاورزی استفاده شده است.

وی موفقیت در میزان تولیدات را خروجی برنامه تحقیقاتی دانست و اظهار کرد: در دهستان رضوان تولید مرکبات با ظرفیت صادراتی داریم و همچنین برندهای معروف و مشخصی داریم که قابل توجه هستند.

به گزارش سی تی مگ، امروز 31 فروردین ماه اولین جشنواره ملی گندم و نان با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و مرکز ترویج کشاورزی و به میزبانی دهستان رضوان از توابع شهرستان جیرفت با پخت انواع نان محلی و اجرای موسیقی محلی برگزار شد که مورد استقبال چشمگیر مردم قرار گرفت.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولین جشنواره گندم و نان جیرفت برگزار شد+ فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولین جشنواره گندم و نان جیرفت برگزار شد+ فیلم"، کلیک کنید.