افزایش سکته مغزی در بین جوانان آمریکایی

افزایش سکته مغزی در بین جوانان آمریکایی

داده های جدید دولت آمریکا نشان می دهد میزان سکته مغزی در آمریکایی های زیر 65 سال بین سال های 2011 تا 2022 حدود 15 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سی تی مگ، سکته مغزی ناشی از انسداد یا پارگی رگ خونی است که جریان خون به مغز را کاهش می دهد.

مطالعه جدید که در مجله MMWR منتشر شده است تاکید می کند افزایش ابتلا به این عارضه حتی در میان جوانان نیز صادق بوده و متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده دریافتند آمار سکته مغزی در میان افراد 18 تا 44 ساله در طول دوره مطالعه 14.6 درصد افزایش یافته است.

هرچند هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چرا نرخ سکته مغزی به شدت در این کشور افزایش یافته اما رشد نرخ چاقی و فشار خون بالا احتمالاً عواملی هستند که در این امر نقش به سزایی دارند.

سکته مغزی همچنان پنجمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. طبق گزارش موسسه ملی بهداشت این کشور، سالانه 795 هزار آمریکایی دچار سکته مغزی می شوند و حدود 137 هزار نفر بر اثر این عارضه جان خود را از دست می دهند.

در گزارش جدید، متخصصان داده های سال های 2011 تا 2022 را از یک سیستم مراقبت سلامت ملی ایالات متحده ردیابی کردند تا روند بروز سکته مغزی را در میان آمریکایی های 18 ساله و بالاتر شناسایی کنند.

به طور کلی، سکته مغزی در این 11 سال در میان آمریکایی ها 7.8 درصد افزایش یافته است.

میزان سکته مغزی در میان سالمندان تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند، به طوری که 7.7 درصد در سال 2011 یک مورد سکته مغزی را تجربه کردند و همین آمار در سال 2022 نیز مشاهده شد.

اما تغییر بزرگ در بین جوانان دیده شد.

به عنوان مثال، سکته مغزی در بین افراد 45 تا 64 ساله در طول دوره مورد مطالعه 15.7 درصد افزایش یافته است که 3.3 درصد در سال 2011 و 3.8 درصد در سال 2022 یک سکته را گزارش کرده اند.

متخصصان افزودند: با کاهش سطح تحصیلات، میزان سکته مغزی افزایش یافت.

در همین حال، نتایج یک بررسی آماری از سوی مقامات بهداشتی ایالات متحده نشان داده است هر 40 ثانیه یک مورد سکته مغزی در ایالات متحده اتفاق می افتد و در گروه های سنی بالاتر، احتمال سکته مغزی تشدید می شود.

با این حال، احتمال سکته مغزی در بزرگسالان جوان هنوز بسیار اندک است، اما این افزایش نگران کننده است و به نظر می رسد با افزایش همزمان عوامل خطر سکته مغزی – به ویژه چاقی – مرتبط باشد.

متخصصان خاطرنشان کردند: از 1999-2000 تا 2017-2018، شیوع چاقی در بین مردان از 27.5 درصد به 43 درصد و در بین زنان از 33.4 درصد به 41.9 درصد افزایش یافته است.

در نهایت، اپیدمی مواد افیونی ممکن است مقصر برخی از سکته های مغزی در میان جوانان باشد.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، کاهش هر یک از عوامل خطر برای کاهش احتمال بروز سکته مغزی بسیار مهم است و در شناخت علایم سکته مغزی در خود یا فردی که در نزدیکی شماست می تواند درمان را تسریع و از مرگ و ناتوانی جلوگیری کند.

پزشکان همواره تاکید دارند در مورد سکته مغزی کلید واژه انگلیسی «FAST» را به خاطر بسپارید:

حرف F از عبارت Face drooping به افتادگی صورت، حرف A از عبارت Arm weakness به ضعف بازو، حرف S از عبارت Speech difficulty به مشکلات گفتاری و حرف T از عبارت Time to call emergency department به زمان تماس با اورژانس در صورت بروز علایم اشاره دارند.

پیشگیری از سکته مغزی یکی از جنبه های مهم مراقبت های بهداشتی است زیرا حدود 80 درصد از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. بنابراین تمرکز بر مدیریت عوامل خطر برای کاهش خطر بلندمدت سکته مغزی امری حیاتی است.

به گفته متخصصان علایم و نشانه های سکته مغزی در مردان و زنان عبارتند از:

– ضعف یا بی حسی ناگهانی در یک طرف صورت یا در یک دست یا پا

– از دست دادن بینایی، قدرت، هماهنگی، احساس یا گفتار یا مشکل در درک گفتار. این علایم ممکن است با گذشت زمان تشدید شوند.

– تاری دید ناگهانی به ویژه در یک چشم

– از دست دادن ناگهانی تعادل گاهی همراه با استفراغ، حالت تهوع، تب، سکسکه یا مشکل در بلع

– سردرد ناگهانی و شدید بدون علت دیگری و به دنبال آن غش کردن

– سرگیجه یا زمین خوردن ناگهانی بدون علت مشخص

اگر شما یا کسی که همراه شماست علایم سکته مغزی را نشان داد، منتظر نمانید. درمان سریع برای زنده ماندن و بهبودی بسیار مهم است.

به گفته متخصصان، اگر علایم به سرعت از بین بروند، ممکن است یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) داشته باشید، یک انسداد مختصر جریان خون در مغز شما که اغلب قبل از سکته اتفاق می افتد. این علامت هشدار را نادیده نگیرید.

همچنین باید فورا به بیمارستان بروید. برخی از درمان ها باید ظرف چند ساعت پس از علایم شروع شوند. درمان زودهنگام اغلب می تواند به جلوگیری از مرگ یا ناتوانی کمک کند.

از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی در درجه اول سن بیمار است؛ با بالا رفتن سن به علت پیری رگ های مغز، خطر سکته مغزی بسیار بیشتر از دوره جوانی می شود. عوامل موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالا رفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری های قلبی، بیماری های ارثی، سیگار، چاقی و … هستند. 90 درصد سکته های مغزی به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست رخ می دهد. با بی تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پر تنش و پر استرس روزمره خطر سکته مغزی افزایش می یابد.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش سکته مغزی در بین جوانان آمریکایی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش سکته مغزی در بین جوانان آمریکایی"، کلیک کنید.