استحکام بخشی «فلک الافلاک» نیازمند 20 میلیارد/طرحی که 14ساله شد! – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان

استحکام بخشی «فلک الافلاک» نیازمند 20 میلیارد/طرحی که 14ساله شد! - خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری سی تی مگ – گروه استان ها: قلعه باستانی «فلک الافلاک» یکی از شاخص ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم آجری مربوط به دوره ساسانی که همچنان استوار بر روی تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد میزبان دوستداران میراث فرهنگی این مرزوبوم است.

مسکوت ماندن طرح استحکام بخشی «فلک الافلاک»

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه «فلک الافلاک» موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این میان، طرح استحکام بخشی و لرزه خیزی قلعه تاریخی «فلک الافلاک» سال هاست که به دلایل مختلفی 14 سال است که مسکوت مانده و امروز شاهد برخی مشکلات در این بنای تاریخی هستیم، مشکلاتی که در مقطعی با هشدار مسیولان ملی و استانی نیز مواجه شد.

20 میلیارد تومان برای استحکام بخشی قلعه نیاز است

عطا حسن پور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان دراین رابطه با سی تی مگ، اظهار داشت: درگیر تامین اعتبار استحکام بخشی قلعه «فلک الافلاک» هستیم.

وی عنوان کرد: سازمان مدیریت قول مساعد داده که این اعتبار را تامین کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تاکید کرد: اجرای طرح استحکام بخشی قلعه «فلک الافلاک» نیازمند حدود 20 میلیارد تومان اعتبار است.

حسن پور با تاکید بر اینکه طرح استحکام بخشی قلعه «فلک الافلاک» 14 سال است که رها شده و متوقف مانده است، گفت: حتماً می بایست قبل از حضور ارزیاب یونسکو برای بررسی ثبت جهانی قلعه «فلک الافلاک» این طرح اجرایی شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در مشکلات فنی در قلعه خوشبختانه نداریم، چیزی به نام رانش دیگر در قلعه نداریم، استحکام بخشی به منظور جلوگیری از رانش است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استحکام بخشی «فلک الافلاک» نیازمند 20 میلیارد/طرحی که 14ساله شد! – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استحکام بخشی «فلک الافلاک» نیازمند 20 میلیارد/طرحی که 14ساله شد! – خبرگزاری سی تی مگ | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.