آب تالوار آرسنیک ندارد/ نیترات آب در دشت شهرستان بهار بالاست

آب تالوار آرسنیک ندارد/ نیترات آب در دشت شهرستان بهار بالاست

سی تی مگ/همدان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: آب تالوار آرسنیک ندارد و با دستگاه آرسناتور دایماً آرسنیک آن اندازه گیری می شود که آرسنیک نداشته باشد. 

فرهاد بختیاری فر، یکشنبه 16 اردیبهشت در جلسه بررسی انتقال آب تالوار به شهر بهار، اظهار کرد: سال گذشته با تلاش های فراوان آب تالوار به همدان رسید، چاره ای جز استفاده از آب تالوار  نداریم ضمن اینکه تالوار از نظرحجم آبی بسیار مطمین است.

وی افزود: آب تالوار طبق استانداردها تصفیه می شود و خروجی خوبی دارد و موضوع طعم و مزه آب انکارناپذیر است اما با این حال آب تالوار آرسنیک ندارد و با دستگاه آرسناتور دایماً آرسنیک آن اندازه گیری می شود که آرسنیک نداشته باشد. 
  
بختیاری فر، آب تالوار را برای مردم بهار امتیاز خوبی برشمرد و گفت: هنوز ذایقه مردم در بهار و همدان به این آب عادت نکرده است و مجبور به اختلاط آب تالوار با چاه ها و چشمه ها در همدان هستیم تا رضایت مندی آن بیشتر شود. 

مدیرعامل آب و فاضلاب استان همدان اختلاط آب در بهار را به علت وجود نیترات بالا در آب بهار به عنوان راهکار همیشگی دانست و خاطرنشان کرد: میزان نیترات در آب های دشت بهار بسیار بالا است و آن هم به علت کشت بی رویه و کم شدن منابع آبی است.

آبی از سمت شهرستان بهار به همدان انتقال داده نمی شود

بختیاری فر، خروجی آب دشت بهار در سال های گذشته را 1200 لیتر در ثانیه برشمرد و اظهار کرد: در گذشته میزان خروجی آب بهار بسیار بالا بود اما در حال حاضر در مجموعه چاه های بهار سه تا چهار لیتر در ثانیه آب خروجی دارد که تابستان منجر به قطعی آب می شود ضمن اینکه آبی که الان در بهار مصرف می شود، همان آب شربی است که در همدان از آن استفاده می شود و آبی از سمت بهار به همدان انتقال داده نمی شود. 

فرماندار  شهرستان بهار هم با اشاره به مشکلات به وجود آمده شهر بهار در حوزه آب شرب و شرح حادثه به وجود آمده در خطوط لوله انتقال آب بهار و استفاده از آب تالوار به همراه چاه های مورد استفاده در بهار تا ترمیم محل شکستگی آب گفت: با حادثه به وجود آمده با مشورت اداره آب تصمیم بر این شد که برای جبران کمبود آب بهار موقتاً از آب تالوار و مخلوط منابع دیگر آبی بهار در آب شرب استفاده شود. 

مجتبی فیض اللهی با اشاره به تلاش در تامین آب تا برطرف شدن شکستگی لوله آب شهر بهار افزود: با اختلاط آب تالوار ممکن است تغییر مزه و بویِ آب رخ دهد و تا برطرف شدن کامل شکستگی لوله موقتاً این مشکل برقرار خواهد بود و اگر سیستم لوله کشی اصلاح شود مانند گذشته از آب بهار استفاده می شود. 

وی خاطرنشان کرد: به طور قطع ما مدافع حقوق مردم هستیم و از سال گذشته پیگیر اختصاص سهمیه آب تالوار به بهار بودیم اما تا زمانی که چاه های ما آب دارند نیازی به استفاده از آب تالوار برای شرب نمی بینیم.

امام جمعه بهار هم اظهار کرد: زمانی بخش اعظم آب همدان از بهار تامین می شد، چرا زمانی که در ثانیه 1200 لیتر آب به همدان می رفت موضوع نیترات بالای آب مطرح نبود؟ 

حجت الاسلام رضا مصباح با اشاره به اثر نیترات ناچیز کشاورزی در آب گفت: وقتی سطح آب بالا باشد، پساب کشاورزی در آن اثر گذار می شود اما وقتی سطح آب ده ها متر پایین است، پساب کشاورزی در آن اثر ندارد. 

وی در ادامه به ارایه راهکار پرداخت و مطرح کرد: مساله ما این است که در زمین بهار چاه های آب وجود دارد و بهار در بدترین وضعیت آبی در دو سال پیش به داد همدان رسید و سلامتی مردم از همه چیز برای ما مهمتر است. 

مصباح با بیان اینکه وارد کردن آب طعم دار به چرخه آب شرب در قاعده انصاف نیست، گفت: بهار آب دارد، اگر حالا آب طعم دار را به مردم بدهید انصاف نیست و باید اعتماد مردمی حفظ شود. 

وی با تاکید بر اینکه از مسیولان می خواهیم اگر آب بهار به همدان می رود آن را به بهار برگردانند، افزود: یکی از راهکارهای مهم برای حفظ منابع زیرزمینی، انسداد چاه های غیرمجاز است.

مصباح تصریح کرد: باید برای حفظ منابع زیرزمینی آب در شهر بهار چاره ای اندیشیده شود که یکی از آن ها بستن چاه های غیرمجاز آب است که چندین برابر آب شرب بهار از منابع زیرزمینی به صورت غیرمجاز برداشت آب می شود.

پایان خبر سی تی مگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آب تالوار آرسنیک ندارد/ نیترات آب در دشت شهرستان بهار بالاست" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آب تالوار آرسنیک ندارد/ نیترات آب در دشت شهرستان بهار بالاست"، کلیک کنید.